Drukuj Powrót do artykułu

Kazimierza Wielka: parafia i gmina uratowały pomnik św. Rocha

05.08.2017 , Kazimierza Wielka / dziar / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. parafiakazimierza.pl

20 sierpnia biskup kielecki Jan Piotrowski poświęci w Kazimierzy Wielkiej odrestaurowaną i przeniesioną w pierwotne miejsce figurę św. Rocha, ufundowaną w 1852 r. przez miejscową społeczność, jako wotum za uwolnienie Kazimierzy od szalejącej wówczas zarazy. Uroczyste poświęcenie figury, która wraca do dawnej lokalizacji, odbędzie się z udziałem władz samorządowych, duchowieństwa, mieszkańców miasta i gminy oraz gości z zaprzyjaźnionego Buczacza na Ukrainie.

Święty, któremu towarzyszył nieodłączny pies, czuwał nad miastem do lat 60. ubiegłego wieku. Niestety, decyzją ówczesnych władz figura została usunięta i za sprawą miejscowego proboszcza trafiła na cmentarz parafialny. Obelisk ma 165 lat, wymagała renowacji, a nowa lokalizacja nie sprzyjała rozwojowi kultu.

Burmistrz Kazimierzy Wielkiej, Adam Bodzioch uważa, że figura jest ważnym symbolem miasta i dlatego wraca po pracach konserwatorskich w dawne, bardziej reprezentatywne dla niej miejsce. Burmistrz przypomina, jak ciekawą historię ma figura. – „Została postawiona przez kazimierzan w 1852 r., jako wyraz wdzięczności za uratowanie miasta od zarazy, która począwszy od 1848 roku zebrała ogromne żniwo, a księża nie nadążali z pochówkiem. Po modlitwach do św. Rocha epidemia zatrzymała się u bram miasta” – podkreśla burmistrz.

Z kolei ks. Janusz Mularz, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej i jeden z inicjatorów odnowienia figury uważa, że przesłanie św. Rocha jest również dzisiaj swoistym „duchowym drogowskazem”, szczególnie w okresie nasilenia wielu chorób cywilizacyjnych, gdy ludzie nie radzą sobie z presją czasu, problemami współczesności. – „Chcemy, by po powrocie obelisku w dawne miejsce na nowo ożyła cześć, którą w Kazimierzy będziemy oddawać św. Rochowi” – mówi ks. Janusz Mularz.

Figura zostanie postawiona nieopodal ronda Solidarności naprzeciwko kazimierskiej baszty i byłej cukrowni Łubna. Data poświęcenia – 20 sierpnia, nie jest przypadkowa. 16 sierpnia w Kościele katolickim przypada liturgiczne wspomnienie św. Rocha.

Podjęto również starania, aby św. Roch stał się patronem miasta.

Św. Roch żył w XIV w. we Francji. Jego orędownictwo chroni od chorób, w tym zakaźnych, jest patronem aptekarzy, rolników, szpitali, więźniów oraz zwierząt domowych. Przedstawiany jest najczęściej jako zakonnik z torbą pielgrzyma, z kijem oraz kapeluszem podróżnym, czasem z psem, trzymającym w pysku chleb. Dawniej w dniu wspomnienia świętego (16 sierpnia) przez dym z ognisk przepędzano bydło i kropiono je wodą święconą.

Wersja do druku

Przeczytaj także

05 sierpnia 2017 09:46

Ks. Deselaers dla KAI: chcę inwestować w modlitwę!

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.