Kcynia: dziękczynienie w 750. rocznicę nadania praw miejskich
30 czerwca 2012 | 14:12 | jm Ⓒ Ⓟ
W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła mieszkańcy, przedstawiciele władz oraz duchowni spotkali się w piątek wieczorem w Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni, aby dziękować Bogu za wszelkie łaski oraz błogosławieństwo w 750. rocznicę nadania praw miejskich. Eucharystii przewodniczył bp Jan Tyrawa.
Ordynariusz bydgoski w homilii podkreślił rolę i rozwój chrześcijaństwa na przestrzeni wieków. Przypomniał o wszechstronnym i wielorakim rozkwicie życia społecznego na polskich ziemiach. – Zaczęły powstawać najróżnorodniejsze miasta z uniwersytetami, szkołami, strukturami władzy. W ten nurt wpisuje się również Kcynia. Gdybyśmy mieli możliwość śledzenia duchowego życia na przestrzeni tych 750 lat, moglibyśmy z łatwością dostrzec pewne niepokoje, ale i ambicje oraz upór ducha, wyrażający się w trosce o rozwój miasta poprzez dobro, piękno – mówił.
Po Mszy św., sprawowanej w intencji miasta i jego mieszkańców, nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku Urzędy Miejskiego. Uczestniczyła w nim najstarsza mieszkanka Kcyni, która żyje 104 lata. Historycznemu wydarzeniu towarzyszyły wystrzały ze specjalnej armaty. Ląd odpalił m.in. bp Jan Tyrawa. Z kolei burmistrz Piotr Hemmerling powiedział, że Kcynia jest miastem „ciekawym historycznie”. – Czuję wielką odpowiedzialność, że to właśnie mnie przypadło obchodzić taką rocznicę. Osiem wieków naszych dziejów to potężny bagaż doświadczeń, którego nie wolno nam zmarnować – mówił.
750-lecie stało się okazją do organizacji wielu spotkań, których celem było przybliżenie bogatej historii miasta, a także integracja jego mieszkańców. W kulminacyjnym dniu obchodów przygotowano m.in. występ Zespołu Regionalnego „Pałuki” oraz koncert muzyki elektronicznej Roberta Kanaana z pokazem laserów i sztucznych ogni. Nie zabrakło także urodzinowego tortu oraz specjalnego stoiska z kcyńskimi numizmatami.
Najstarsze ślady osadnictwa w obrębie dzisiejszego miasta pochodzą z lat 4500-1800 p.n.e. Za oficjalną datę narodzin Kcyni przyjmuje się 29 czerwca 1262 roku. Wtedy to książę Bolesław Pobożny nadał rycerzom Rynerowi i Janowi swoje miasto Kcynia do lokowania na prawie niemieckim. Jedno z podań głosi, że w czasach, kiedy w okolicach wprowadzano chrześcijaństwo, gromadzono lud, który miał zostać ochrzczony. Stąd od słowa „krzest”, „chrzest”, „chrzcić” ma się wywodzić nazwa Kcynia.
W skład Komitetu Honorowego, który czuwał nad obchodami 750-lecia nadania praw miejskich, weszli m.in. przedstawiciele duchowieństwa – wśród nich bp Jan Tyrawa oraz kard. Józef Glemp, który jest Honorowym Obywatelem Kcyni, odznaczony medalem „Zasłużony dla Gminy Kcynia”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.