KEP o decyzji Sejmu
07 września 2011 | 11:50 | lk / pm Ⓒ Ⓟ
Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości skrytykował przyjęcie przez Sejm poprawek umożliwiających sprzedaż piwa na stadionach podczas meczów piłkarskich.
„To decyzja (…) która sprzyja jedynie grupom interesu czerpiącym ogromne zyski z handlu alkoholem. Szkodzi zaś obywatelom, o których dobro powinni się troszczyć parlamentarzyści” – napisał w przesłanym KAI oświadczeniu bp Tadeusz Bronakowski w imieniu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.
31 sierpnia Sejm odrzucił poprawkę Senatu, utrzymującą zakaz podawania alkoholu na imprezach masowych m.in. podczas meczów piłkarskich. Możliwość sprzedaży i picia napojów zawierających do 3,5 proc. alkoholu przewiduje nowela ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
Publikujemy pełny tekst stanowiska Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości:
STANOWISKO ZESPOŁU KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI DS. APOSTOLSTWA TRZEŹWOŚCI WS. PRZYJĘCIA PRZEZ SEJM RP POPRAWEK UMOŻLIWIAJĄCYCH HANDEL PIWEM NA STADIONACH
W ostatnim dniu sierpnia, który Kościół w Polsce przeżywa jako miesiąc abstynencji, Sejm RP ostatecznie przegłosował zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych innych ustaw, które umożliwiają handel alkoholem na stadionach piłkarskich.
To decyzja zasługująca na surową krytykę. Decyzja, która sprzyja jedynie grupom interesu czerpiącym ogromne zyski z handlu alkoholem. Szkodzi zaś obywatelom, o których dobro powinni się troszczyć parlamentarzyści. Zwiększanie fizycznej dostępności alkoholu, ale również umożliwienie jego jeszcze skuteczniejszej promocji, stoi w sprzeczności z duchem Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i zapobieganiu problemom alkoholowym. Jest także wyrazem całkowitego braku wiedzy o skutecznej profilaktyce, a może wręcz złej woli pomysłodawców przedmiotowych zmian oraz posłów, którzy je poparli. To ich sumienia obarczone zostaną każdym pojedynczym przypadkiem zmarnowanego życia młodego człowieka, każdym cierpieniem i każdą tragedią, która spowodowana zostanie nadmierną dostępnością alkoholu w grupie szczególnego ryzyka, w którą uderzają przyjęte regulacje. Skutki tych przepisów dotkną bowiem konkretnych osób, konkretnych rodzin, konkretnych środowisk.
Mimo chwilowego niepowodzenia dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w działania na rzecz stanowienia dobrego prawa, chroniącego trzeźwość społeczeństwa. Niech to zaangażowanie obejmie również inne sfery naszej chrześcijańskiej i obywatelskiej aktywności. Niech zdolność troski o trzeźwość Polaków będzie jednym z kryteriów decydujących o naszej ocenie osób kandydujących w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości nie rezygnuje z dalszej walki o zablokowanie szkodliwych zmian. Zachowujemy w pamięci wyrazy poparcia, jakie ówczesny Marszałek Sejmu, a dzisiaj już Prezydent RP – Bronisław Komorowski – przekazał po udanej interwencji przy pierwszej próbie wprowadzenia tych zmian w 2009 roku. Mamy zatem nadzieję, że podczas podejmowania decyzji o podpisaniu przesłanych przez Sejm ustaw, Pan Prezydent po raz kolejny da świadectwo troski o trzeźwość Polaków, przede wszystkim tych najmłodszych.
Łomża, dnia 1 września 2011 r.
Bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.