Drukuj Powrót do artykułu

Kętrzyn-Stoczek Klasztorny: 6-7 października Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II

02 października 2017 | 16:56 | Michał Bąkowski, pgo | Kętrzyn Ⓒ Ⓟ

Modlitwa różańcowa i Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego złożą się na uroczystości upamiętniające pobyt Prymasa Tysiąclecia na Warmii i Mazurach oraz postać Jana Pawła II – największego pielgrzyma świata. Obchody odbędą się na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo oraz w Sanktuarium w Stoczku Klasztornym.

Pomysłodawcą i organizatorem uroczystości, które odbywają się nieprzerwanie od 2001 roku jest Stanisław Tołwiński, Prezes Aeroklubu Krainy Jezior.

W Stoczku Klasztornym, czyli miejscu odosobnienia kard. Wyszyńskiego, 6 października uroczystości rozpoczną się modlitwą różańcową. Poprowadzą ją uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Kardynała Wyszyńskiego w Smolajnach. Na godz. 17.00 zaplanowana jest Msza św., której przewodniczył będzie ks. Krzysztof Wereda, marianin posługujący w Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym.

Liturgia sprawowana będzie w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Po Mszy św. nastąpi przejście z krzyżem do „Kalwarii Prymasa” w ogrodzie klasztornym, gdzie zostaną zapalone znicze i sprawowane modlitwy.

Obchody przeniosą się 7 października na teren lotniska Kętrzyn Wilamowo, skąd 6 października 1954 roku wystartował samolot z Prymasem Tysiąclecia na pokładzie. Transportował on kard. Stefana Wyszyńskiego w kolejne miejsce internowania – do Prudnika Śląskiego.

W samo południe odbędzie się Apel przy plenerowej Galerii Pamięci, podczas którego poczty sztandarowe i kompanie honorowe oddadzą hołd dwóm wybitnym Polakom poprzez salwę honorową oraz złożenie kwiatów pod obeliskami Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II.

Tradycyjnie w lotniczym hangarze odbędzie się również polowa Msza Święta, a po niej koncert Orkiestry Wojskowej. Ostatnim punktem dwudniowych obchodów będzie poczęstunek przygotowany przez żołnierzy z lokalnych jednostek wojskowych.

W Galerii Pamięci znajdują się również pomniki poświęcone kadrze lotniczej, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Mirosławcem oraz załodze i uczestnikom tragicznego rządowego lotu do Smoleńska z 2010 r.

Kard. Wyszyński trafił do Stoczka Warmińskiego 12 października 1953 r. Przebywał tam blisko rok. W czasie pobytu w stoczkowskim więzieniu dokonał osobistego oddania się Matce Najświętszej w macierzyńską niewolę. 6 października 1954 roku został przetransportowany do Prudnika Śląskiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.