Kęty: do Fatimy przez Santiago de Compostela na rowerach
23 lipca 2012 | 16:39 | rk Ⓒ Ⓟ
Sześć osób – w tym ksiądz, ratownik GOPR i oazowicze – rozpoczęło 23 lipca w Kętach na Podbeskidziu pierwszy etap rowerowej pielgrzymki do portugalskiego sanktuarium w Fatimie przez hiszpańskie sanktuarium św. Jakuba Santiago de Compostela.
Rowerzyści-pielgrzymi, wśród, których są 3 dziewczyny, wyruszyli dziś samochodem do Lourdes we Francji. 25 lipca, w święto patrona pielgrzymów – wsiądą na jednoślady, by przemierzyć około 2 tys. kilometrów.
Angelika Zwaryczuk przyznaje, że najważniejsze w tej pielgrzymce to otwarcie się na Boga. „Usłyszałam, że muszla oznacza dłoń Pana Boga, otwarcie się na Niego. Ta świadomość pomogła mi przejechać Camino w tamtym roku. Mam nadzieję, że teraz też tak będzie” – mówi studentka.
Anna Szatan ma nadzieję na to, że uda jej się pokonać swoje słabości i wady. „To dla mnie czas namysłu przed ważnymi decyzjami. Poza tym chcę wrócić lepsza” – zaznacza. Mateusz Raj spodziewa się, że dzięki rowerowej pielgrzymce uda mu się naładować akumulatory wiary na cały rok. „Chcę też odpocząć od zgiełku świata” – dodaje najmłodszy uczestnik pielgrzymki, uczeń szkoły średniej.
Pomysłodawcą rowerowej pielgrzymki jest ks. Zygmunt Mizia, wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach, który rok temu w 8-osobowej grupie rowerzystów pielgrzymował do Santiago de Compostela. „To było moje marzenie, by w jedne tylko wakacje być w trzech sanktuariach maryjnych: na Jasnej Górze, w Lourdes i w Fatimie. Kolejność odwiedzin tych miejsca będzie trochę inna” – zaznacza.
Aby przygotować się do rowerowej pielgrzymki, każdy z uczestników pokonał na dwóch kółkach około 1000 kilometrów. „Przygotowani jesteśmy na zimne poranki. Mamy nieprzemakalne kurtki, czapki. Wiemy po zeszłorocznych doświadczeniach, że pogoda lubi zaskakiwać” – zaznacza.
Pielgrzymi wyruszą na rowerach z Lourdes drogą do Irun nad Zatoką Biskajską. Stamtąd drogą północną podążą do sanktuarium Jakubowego, a następnie wzdłuż wybrzeża, drogą powrotną portugalskim Camino, do Fatimy.
Istniejący już od ponad 1000 lat szlak pielgrzymkowy nazywany Camino de Santiago – Drogą św. Jakuba – to jedna z najważniejszych chrześcijańskich dróg pielgrzymkowych, obok szlaków wiodących do Rzymu i Jerozolimy. Tradycja mówi, że ciało apostoła św. Jakuba (Większego) przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii i pochowano w miejscu, w którym dziś leży miasto Santiago de Compostela. Do tego miejsca, znajdującego się w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii prowadzi wiele pątniczych dróg, oznaczonych „muszlą św. Jakuba”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.