Kęty – odpust ku czci bł. Celiny Borzęckiej CR
27 października 2024 | 17:30 | rk | Kęty Ⓒ Ⓟ
Z udziałem księży z dekanatu kęckiego, zmartwychwstańców, sióstr zmartwychwstanek oraz wiernych w Kętach odbyły się 27 października br. uroczystości odpustowe ku czci bł. Celiny Borzęckiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek. Sumę odpustową odprawiono w kościele parafialnym pw. śś. Małgorzaty i Katarzyny, miejscu, gdzie znajdują się doczesne szczątki zakonnicy wyniesionej 17 lat temu na ołtarze.
Eucharystii przewodniczył ks. prof. Dariusz Tabor CR z Krakowa. W kazaniu opisał życie i duchowe dziedzictwo bł. Celiny. Przypomniał, że była ważną postacią zarówno dla Kościoła, jak i dla polskiego społeczeństwa, szczególnie w kontekście dążenia narodu do wolności spod zaborów rosyjskich. Zwrócił uwagę na jej osobiste poszukiwanie świętości oraz próbę duchowego odrodzenia społeczeństwa. Przywołał także wydarzenia z życia Celiny. Zaakcentował jej rolę w utrzymywaniu polskiej kultury i wiary w trudnych czasach zaborów. Wskazał, że była osobą doświadczającą zarówno cierpienia, jak i łaski.
Podkreślił, że także w życiu Celiny dokonało się przejście z ciemności do światłości, co stanowi, jak zauważył, drogę każdego wierzącego, który pragnie odnaleźć nadzieję i światło w Chrystusie.
„To przywrócenie z ciemności do światłości jest wzorcem zbawienia. Zbawienie należy jedynie do Chrystusa. Ono również było doświadczeniem Celiny” – zaznaczył.
Wśród celebrujących kapłanów byli m.in. dziekan dekanatu kęckiego ks. Jerzy Musiałek oraz przełożony prowincjalny zmartwychwstańców ks. Mariusz Mazur CR.
Na niedzielnych uroczystościach obecna była rodzina zakonna, którą reprezentowały siostry zmartwychwstanki i apostołki z różnych wspólnot. W modlitwie uczestniczyła m.in. s. Maria Aurelia Adamczyk CR, przełożona prowincji warszawskiej zmartwychwstanek.
„Św. Jan Kanty wziął nas do swego miasta i mocno wierzymy, że nas broni. Pragnę wyrazić wdzięczność za dar wspólnej Eucharystii w mieście św. Jana Kantego. Miejsce to jest dla nas szczególne, gdyż właśnie w tym kościele spoczywają relikwie błogosławionej Celiny” – dodała.
Po zakończonej Mszy modlono się przy sarkofagu błogosławionej Celiny i jej córki – służebnicy Bożej Jadwigi.
Uroczystości odpustowe ku czci bł. Celiny Borzęckiej odbyły się w Kętach po raz 17. Tutejsza parafia otrzymała dekret Watykańskiej Penitencjarii Apostolskiej, pozwalający na świętowanie takiego odpustu.
W Kętach znajduje się wybudowany przez założycielki zgromadzenia klasztor. Tutaj od początku odbywa się formacja zakonna w nowicjacie oraz istnieje dzieło apostolskie, zwane kiedyś ochronką, a obecnie funkcjonujące jako przedszkole im. bł. Matki Celiny Borzęckiej.
Domy Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego znajdują się w Polsce, na Białorusi, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Argentynie, Australii i Tanzanii. W Polsce pracuje obecnie około 300 sióstr zmartwychwstanek.
Celina z Chludzińskich Borzęcka urodziła się 29 października 1833 r. na kresach dawnej Rzeczypospolitej w Antowilu, blisko Orszy (obecnie Białoruś). W 1853 r. poślubiła Józefa Borzęckiego i zamieszkała w Obremszczyźnie koło Grodna. Urodziła czworo dzieci, z których dwoje zmarło w wieku dziecięcym. Po śmierci męża, w 1875 r. wyjechała z dwiema córkami do Rzymu. Tu poznała generała zmartwychwstańców ks. Piotra Semenenkę. Pod jego wpływem postanowiła wraz z córką Jadwigą założyć żeńską gałąź tego zgromadzenia. 6 stycznia 1891 r. zmartwychwstanki zostały zatwierdzone jako zgromadzenie kontemplacyjno-czynne. Jego zadaniem było nauczanie i chrześcijańskie wychowanie dziewcząt.
W 1891 r. Celina otworzyła w Kętach pierwszy dom zakonny na ziemiach polskich. W 1896 r. rozpoczęła pracę apostolską w Bułgarii, następnie w Częstochowie i Warszawie, a w 1900 r. w Stanach Zjednoczonych.
Zmarła w Krakowie 26 października 1913 r., pochowana została w grobowcu na cmentarzu w Kętach, obok – zmarłej 7 lat wcześniej – córki. W 1937 roku nastąpiła ekshumacja ich prochów, które zostały przeniesione do krypty pod kaplicą sióstr zmartwychwstanek. W 2001 roku odbyła się kolejna ekshumacja i prochy obu założycielek zgromadzenia spoczęły w sarkofagu w kościele parafialnym pw. śś. Małgorzaty i Katarzyny.
Proces beatyfikacyjny matki Celiny rozpoczęto z inicjatywy papieża Piusa XII w Rzymie w 1944 r. Dekret o heroiczności cnót podpisał Jan Paweł II w 1982 r. W 2002 r. w Krakowie przeprowadzono proces dotyczący domniemanego uzdrowienia prawnuka matki Celiny. 10 kwietnia 2002 r. kard. Franciszek Macharski dokonał zamknięcia dochodzenia kanonicznego w tej sprawie i dokumentacja została przekazana Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.
16 grudnia 2006 r. Benedykt XVI podpisał dekret zatwierdzający uzdrowienie dokonane za przyczyną matki Celiny.
Beatyfikacja matki Celiny Borzęckiej odbyła się 27 października 2007 w bazylice św. Jana na Lateranie. Dokonał jej w imieniu papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins.
Zmartwychwstanki swoje posłannictwo pełnią przez modlitwę i prace apostolskie, m.in. wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży, katechizację, pracę parafialną, pracę w szpitalu, działalność charytatywną i misyjną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.