Kęty: ponad 250 artystów na „Psallite Deo”
21 października 2023 | 23:08 | rk | Kęty Ⓒ Ⓟ
Podczas 26. Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo”, który odbywał się w dniach 19-21 października 2023 r. w Kętach, wręczono nagrody i wyróżnienia dla artystów z różnych zakątków Małopolski i Śląska. W tym roku nie przyznano Grand Prix w konkursie muzycznym. Do rywalizacji zgłosiło się 39 wykonawców: solistów, chórów, zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych oraz ludowych zespołów śpiewaczych. Na festiwalowej scenie zaprezentowało się łącznie ponad 250 osób, w wieku od 5 do 85 lat.
Wśród najmłodszych solistów (8-11 lat) zwyciężyła Sandra Michalska. W kategorii solistów (12-14 lat) I miejsce przyznano Aleksandrowi Strządale, a Sandra Pytlarz okazała się najlepsza w gronie solistów w wieku od 15 do 17 lat. Zwycięzcą w kategorii dorosłych solistów został Zbigniew Grzesiak.
Wśród chórów przyznano dwa wyróżnienia, a listę zwycięskich zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych otwiera „Odrobina Nadziei”. Kapela NoToHop z Wapienicy okazała się najlepsza wśród ludowych grup śpiewaczych.
Na tegoroczny festiwal złożyły się konkurs muzyczny zakończony projekcją filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” oraz spotkaniem z reżyserem Dariuszem Walusiakiem, konkurs plastyczny „Niebiańskie drogowskazy Świętych naszej ziemi” oraz towarzyszące mu spotkanie z wolontariuszami Fundacji im. Heleny Kmieć, a także przegląd filmowy.
Kęcki festiwal „Psallite Deo” po raz pierwszy odbył się w 1998 r. Jego początki sięgają „Wieczorów z piosenką religijną”, podczas których prezentowały się zespoły młodzieżowe działające przy okolicznych parafiach. Z czasem impreza ta przekształciła się w festiwal-konkurs otwarty, adresowany do zespołów dziecięcych i młodzieżowych, scholi i zespołów śpiewaczych wykonujących pieśni i piosenki religijne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.