Kibice i piłkarze Korony Kielce będą kwestować na cmentarzach
27 października 2011 | 16:30 | dziar Ⓒ Ⓟ
Kibice oraz piłkarze Korony Kielce zadeklarowali chęć udziału w kweście, która wesprze renowację kieleckich cmentarzy. Akcję zbierania funduszy koordynuje Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, które po raz 19. organizuje kwestę w Kielcach.
W tym roku kwesta potrwa aż pięć dni – od 29 października do 2 listopada. Potrzeba ok. 900–1000 kwestarzy. Kibice Korony będą kwestowali po raz drugi – w 2010 r. pojawili się z puszkami przy cmentarnych bramach, piłkarze i działacze – po raz pierwszy.
„Kibice Korony zgłosili listę chętnych do kwesty, zadeklarował się wstępnie Polski Związek Piłki Nożnej, wciąż brakuje ok. 300 osób do obsadzenia wszystkich punktów podczas kwesty” – mówi KAI Stanisław Szrek, odpowiedzialny za organizację wolontariuszy przy kieleckich nekropoliach.
Wciąż spływają listy ochotników ze szkół czy np. z grup rekonstrukcji historycznych. Do pomocy w kweście zgłosiły się osoby uczęszczające na Uniwersytet Trzeciego Wieku.
„Zmienia się struktura społeczna naszych kwest. Mniej jest ludzi kultury i nauki, mniej polityków i znanych nazwisk, a coraz więcej tzw. zwykłych ludzi z ulicy, wrażliwych na nasze apele” – zauważa Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, które organizuje kwestę w Kielcach po raz 19. Podkreśla także „sumienny udział” prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, który nie ponaglany – sam co roku zgłasza się do pomocy.
Kwesty będą się odbywały przy cmentarzach: Starym, Nowym, na Piaskach, Cedzynie i w Białogonie. Najtrudniej zorganizować kwestarzy dla komunalnego cmentarza na Cedzynie – największej, ale i najmłodszej nekropolii Kielc.
Przez 18 lat trwania kwesty zebrano ok. 850 tys. zł (łącznie z dotacjami od prezydenta Kielc, marszałka i wojewódzkiego konserwatora zabytków). Wyremontowano za tę kwotę ok. 280 zabytkowych nagrobków, nie posiadających prawnych właścicieli.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.