Kiedy papieska podróż do Hiszpanii?
20 czerwca 2021 | 08:56 | ts | Watykan Ⓒ Ⓟ
18 czerwca Ojciec Święty przyjął na audiencji emerytowanego arcybiskupa Madrytu, kardynała Antonio Rouco Varelę. Poinformowała o tym Stolica Apostolska, nie podając żadnych szczegółów. Media spekulują, że możliwym powodem tej audiencji była planowana jeszcze w tym roku podróż Franciszka do Hiszpanii.
Kilka dni wcześniej Ojciec Święty otrzymał formalne zaproszenie do Santiago de Compostela. Przekazał je abp Julián Barrio Barrio, ordynariusz diecezji Santiago de Compostela oraz prezydent regionu Galicji, Alberto Nunez Feijoo. Okazją do zaproszenia jest Rok św. Jakuba 2021, który z powodu pandemii Franciszek przedłużył na 2022. Na mocy specjalnego przywileju papieskiego z XII wieku Jubileusz Jakubowy obchodzony jest zawsze wówczas, gdy wspomnienie tego świętego, 25 lipca, przypada w niedzielę .
W katedrze w Santiago de Compostela czczony jest grób św. Jakuba Apostoła (po hiszpańsku Santiago). Według legendy jego ciało przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, gdzie pochowano je w miejscu, które nazwano po łacinie Campus Stellae – Pole Gwiazdy, stąd dzisiejsza nazwa Santiago de Compostela.
Przybycie pierwszego udokumentowanego pielgrzyma – biskupa francuskiej diecezji Le Puy, Godescalco – datuje się na rok 950, ale ślady wcześniejszych pielgrzymek, już z IX w. istnieją na monetach Karola Wielkiego. Największe nasilenie ruchu pątniczego przypada na wieki XII-XIV. W XII w. dokument papieski uznał Compostelę za trzecie po Jerozolimie i Rzymie miejsce święte chrześcijaństwa. Wówczas też pojawiła się nowa terminologia: pątnika udającego się do Santiago zaczęto nazywać peregrino, w odróżnieniu od romeros, którzy wędrowali do Rzymu i od palmeros, pielgrzymujących do Jerozolimy (niosących palmy).
Dwukrotnie do Santiago przybywał św. Jan Paweł II: najpierw 9 listopada 1982, na zakończenie swej pierwszej podróży do Hiszpanii, a następnie w dniach 19-20 sierpnia 1989, gdy w mieście tym odbywały się centralne obchody IV Światowego Dnia Młodzieży. To wtedy ponad półkilometrowy odcinek papież przeszedł pieszo, jako zwykły pątnik, ubrany w tradycyjną dla tego miejsca pelerynę i kapelusz, ozdobione muszelkami. W dniach 6-7 listopada 2010 w Santiago de Compostela modlił się jego następca, Benedykt XVI.
84-letni kard. Rouco był w latach 1976-1984 biskupem pomocniczym, a następnie do 1994-go arcybiskupem Santiago de Compostela. 18 lipca 1994 roku św. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Madrytu, 21 lutego 1998 wyłączył do Kolegium Kardynalskiego. 28 sierpnia 2014 przeszedł na emeryturą. Mimo to jest nadal aktywny. Od kilku tygodni, po pełnym zaszczepieniu przeciwko koronawirusowi, na nowo wiele podróżuje. W połowie maja udał się jako pielgrzym do Santiago de Compostela.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.