Kiedy papieska podróż do Indii?
21 stycznia 2021 | 11:45 | kg (KAI/FIDES) | New Delhi Ⓒ Ⓟ
Podjęcie oficjalnych kroków, niezbędnych do zaproszenia Franciszka do Indii było jednym z tematów rozmowy trzech tamtejszych kardynałów z premierem Narendrą Modim 19 stycznia w Delhi. Poruszono też szereg innych zagadnień i wyzwań, stojących przed społecznością chrześcijańską tego kraju. W spotkaniu, które trwało 45 minut, wzięli udział kardynałowie: Oswald Gracias – przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Indii, George Alencherry, stojący na czele katolickiego Kościoła syromalabarskiego i Baselios Cleemis – zwierzchnik katolickiego Kościoła syromalankarskiego.
„Był to dialog o bardzo szerokim kręgu spraw, o różnych dziełach prowadzonych przez Kościół w Indiach na szczeblu ogólnokrajowym, szczególnie o tym, jak instytucje katolickie pracują w różnych dziedzinach oświaty, służby zdrowia i działalności socjalnej. Zastanawialiśmy się, jak Kościół może współpracować z rządem” – powiedział po spotkaniu kard. Gracias.
Jego zdaniem premier zgadza się zaprosić papieża do Indii, „musi tylko znaleźć właściwy czas, w którym Ojciec Święty mógłby zostać zaproszony, uwzględniwszy obecne warunki zdrowotne i stan bezpieczeństwa w kraju”, naznaczone pandemią. Przewodniczący episkopatu poruszył też sprawę rolników, wyrażając życzenie „znalezienia sprawiedliwego rozwiązania”. Nodi zapewnił, że rząd podejmuje wszelkie wysiłki w tym kierunku.
Mówiono też o sprawie jezuity ks. Stana Swamy’ego, aresztowanego kilka tygodni temu za swoją działalność społeczną: według kard. Graciasa, szef rządu oświadczył, że zna sytuację, dodał jednak, że ponieważ zajmuje się nią niezależna instytucja, władze nie chcą się do tego mieszać.
Kardynałowie oznajmili premierowi, że w obecnym czasie pandemii Covid-19 Kościół katolicki i związane z nim instytucje przeznaczyły ponad 15,2 mln rupii (przeszło 780 tys. zł) na opiekę nad ubogimi w tym okresie, a różne agendy Caritas Indii zgromadziły w swych placówkach ponad 2 mln osób. „Będziemy nadal angażować się w pilne zadania na rzecz narodu indyjskiego” – zapewnił przewodniczący episkopatu Indii.
Z kolei kard. Alencherry poruszył problem mniejszości religijnych w tym kraju: chrześcijan, muzułmanów i innych. Zwrócił uwagę szefa rządu na „konieczność równego rozdziału dóbr i usług”, podkreślając szczególnie pilną potrzebę wspierania harmonii religijnej w państwie. Premier zgodził się z tym poglądem.
Goście szefa rządu podnieśli także sprawę tzw. Foreign Contribution Regulation Act (FCRA) – Aktu Regulacji Wpływów Zagranicznych, który – ich zdaniem – przeszkadza w napływie funduszy z zagranicy również różnym instytucjom katolickim. Gospodarz spotkanie stwierdził, że „było wiele agend, które otrzymywały pieniądze z zewnątrz, nie prowadząc przy tym stosownej rachunkowości”, usprawiedliwiając tym samym te przepisy. Kard. Cleemis poprosił, aby środki przyznawane przez rząd federalny z przeznaczeniem dla ubogich, były rozdzielne równomiernie.
Purpuraci indyjscy poruszyli ponadto problem dalitów, a więc ludzi pozakastowych, ze szczególnym odniesieniem do tych, którzy są chrześcijanami. „Są to grupy osób, wymagających opieki i włączenia do społeczeństwa” – przekonywali hierarchowie katoliccy. Według nich także w tej sprawie spotkali się z przyjaznym stanowiskiem premiera. Wyrazili pogląd, że w dopuszczaniu tej grupy ludności do oświaty, usług socjalnych i integrując ich ze społeczeństwem władze winny kierować się względami gospodarczymi a nie religijnymi.
Kardynał Gracias powiedział, że wyjaśnił Modiemu, iż „Kościół nie uprawie polityki, nie opowiada się za żadną partią i jest zawsze apolityczny”. Wskazał, że zawsze pragnie dobrego rządu, „chcemy troski o biednych, wzrostu gospodarczego oraz rozwoju osób, sprawiedliwości i postępu kraju” – stwierdził przewodniczący episkopatu Indii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.