Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: 290 lat seminarium duchownego – najstarszej uczelni w mieście

15.11.2017 , dziar, Kielce, 15-11-2017 Ⓒ ℗

Z okazji jubileuszu 290. rocznicy powołania seminarium duchownego w Kielcach, które było erygowane dekretem bp. Felicjana Szaniawskiego, środowisko profesorów uczelni zaprasza na sympozjum naukowe, poświęcone wybitnym postaciom – homiletom i kaznodziejom, kapłanom represjonowanym przez władze komunistyczne czy mecenasom sztuki. Sympozjum odbędzie się 25 listopada w auli WSD.

Ks. dr Tomasz Gocel, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, przygotuje dla słuchaczy temat, związany z powojennym okresem prześladowań księży pt. „Pamiętajcie o uwięzionych” (Hbr 13,3) – profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach prześladowani przez władze komunistyczne (1949-1963)”.

Z kolei ks. dr Jan Nowak, dyrektor Współczesnej Ambony przypomni wkład kieleckich biblistów i homiletów w rozwój kultury teologicznej i piśmiennictwa religijnego w latach 2002-2017 w Polsce. Reforma liturgii będzie ukazana przez pryzmat doświadczeń, posługi i pracy naukowej wybitnego liturgisty, ks. prof. dr. hab. Stanisława Czerwika.

Ks. dr Paweł Tkaczyk – dyrektor Muzeum Diecezjalnego przypomni postać ks. dr. Józefa Zdanowskiego – opiekuna sztuki sakralnej. Ks. prof. dr hab. Roman Kuligowski z kolei przybliży temat znaczenia posoborowej odnowy teologii moralnej dla życia chrześcijańskiego.

Wyższe Seminarium Duchowne to najstarsza uczelnia w Kielcach. Zostało ono erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 4 czerwca 1726 r. Budowę gmachu rozpoczęto dwa lata wcześniej.

Powstanie seminarium służyło najpierw potrzebom diecezji krakowskiej, zaś w początkach XIX wieku stało się seminarium nowo utworzonej diecezji kieleckiej. Reorganizacja studiów ulegała kilkukrotnym reformom i przeobrażeniom. W 1893 r. władze carskie zamknęły seminarium na 4 lata, a profesorowie zostali zesłani na Syberię. W latach II wojny światowej gmach był zamieniony na szpital, a alumni uczyli się w różnych pomieszczeniach na terenie miasta i diecezji. Oddanie gmachu Kościołowi nastąpiło, po karkołomnych staraniach, w 1947 roku.

Obecnie studia seminaryjne trwają 6 lat. Realizowany jest program filozoficzno – teologiczny ustalony we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W roku akademickim 2017/2018 w kieleckim WSD studiuje ok. 60 kleryków.

Do dyspozycji alumnów są dobrze wyposażone sale wykładowe, aule, lektorium, sala gimnastyczna, kaplica i biblioteka z cennymi starodrukami. Działają koła kleryckie, m.in. Ognisko Misyjne, Koło Miłosierdzia, wydawane jest czasopismo Obecni, Grono Przyjaciół Seminarium modli się za alumnów. Jest także Koło Maryjne, Sportowe, Ekumeniczne, Filozoficzne. Funkcjonuje Teatr Seminarium, wystawiający regularne premiery, Chór WSD i Zespół Muzyczny Kerygmat.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.