Kielce – akcja krwiodawstwa z udziałem uchodźców z Ukrainy na festynie Caritas
19 czerwca 2024 | 13:10 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
„Radość dzielenia się” – pod taką nazwą odbywa się w środę przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach festyn zorganizowany przez diecezjalną Caritas. Szczególnym akcentem pomocy dla uchodźców z Ukrainy jest prowadzona z myślą o nich akcja krwiodawstwa. Wydarzenie zorganizowano z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.
Podczas wydarzenia trwa akcja „Kropla Dobra” realizowana w tzw. krwiobusie, czyli mobilnym punkcie poboru krwi. – Chcemy aktywnie wesprzeć Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które szczególnie w sezonie letnim bardzo potrzebuje krwi dla ratowania życia i zdrowia – mówi KAI ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas. Już na początku festynu do tej inicjatywy zgłosiło się ponad 30 osób, głównie Ukraińców.
– Społeczność uchodźców z Ukrainy korzystająca ze wsparcia naszego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Kielcach zadeklarowała włączenie się w tę akcję, oddając krew w duchu wdzięczności za udzielaną im przez Polaków pomoc – dodaje ks. Banasik.
„Akcja krwiodawstwa jest ogólnopolska i wspierana przez Caritas. Świętujemy wspólny czas na gościnnej polskiej ziemi, dziękujemy za pomoc i wsparcie, a jednocześnie chcemy w ten sposób podarować też coś od nas, krew która daje życie, szczególnie osobom chorym i w sytuacji zagrożenia życia, która nie jest nam obca, bo sami w podobnej niedawno się znaleźliśmy” – deklarują ukraińscy uczestnicy akcji na stronie kieleckiej Caritas.
Cenny dar, jakim jest krew, wciąż może oddać każda pełnoletnia osoba, której stan zdrowia na to pozwala. W czasie festynu są udzielane odpowiednie konsultacje w tym zakresie.
Ks. Banasik nawiązuje do hasła „Dzielmy się dobrem” i tłumaczy, że każdy dzieli się tym, co ma, np. młodzież swoimi talentami, a organizacje współpracujące z Caritas diecezjalną, jak Kielecki Bank Żywności – stoiskiem pełnym „autorskiej lemoniady”, niezbędnej w upalny dzień.
Podopieczni Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przygotowali stoisko swoich podopiecznych, inspirowane sztuką ludową i współczesną z Ukrainy. Julia Kułyk z Równego w Ukrainie przybyła do Kielc dwa lata temu. – Jechałam w nieznane, a przyjechałam do domu – mówi, prezentując oryginalną biżuterię z koralików.
W programie imprezy znalazły się także występy artystyczne, gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży, pokazy sprzętu strażackiego i policyjnego, warsztaty kulinarne, wata cukrowa, możliwość skosztowania potraw kuchni ukraińskiej i wiele innych atrakcji dla dzieci i starszych.
Na scenie przed WDK wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca „Kielce” oraz Małgorzata Główka z zespołu CamaSutra.
Festyn wpisuje się w obchodzony każdego roku 20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.