Kielce: archeologiczne zbiory ks. Skurczyńskiego na wystawie w Muzeum Narodowym
22 lipca 2010 | 12:17 | dziar Ⓒ Ⓟ
„Archeolog na probostwie” – to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym w Kielcach, prezentującej unikatowe zbiory archeologiczne śp. ks. Stanisława Skurczyńskiego. Eksponaty pochodzą z czasów od paleolitu po średniowiecze.
Wystawa koncentruje się zarówno na znaleziskach, jak i na dokonaniach naukowych ks. Skurczyńskiego w dziedzinie archeologii. Zbiory pokazane są w porządku chronologicznym – od schyłkowego paleolitu po wczesne średniowiecze włącznie. Ksiądz archeolog – amator zgromadził je podczas posługi kapłańskiej na probostwach m.in. w Korytnicy, Brzegach i Gnojnie w powiecie jędrzejowskim. Prowadził tam badania terenowe i odkrył ponad sto cennych stanowisk archeologicznych w miejscowościach południowej i zachodniej Kielecczyzny. Współpracował z ośrodkami badawczymi i uniwersyteckimi.
W latach 60. prawie całą swoją kolekcję, liczącą ponad 100 tysięcy zabytków przekazał Muzeum Świętokrzyskiemu (obecnie Narodowemu) w Kielcach, a także mniejszym placówkom muzealnym w Szydłowie i Pińczowie. Od tego czasu jego kolekcja nieprzerwanie służy muzealnictwu i archeologii – na bazie zbiorów ks. Skurczyńskiego powstają opracowania naukowe, przewodniki, organizowane są sympozja i wystawy.
Ks. Stanisław Skurczyński, kapłan diecezji kieleckiej, absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, żył w latach 1892-1972. Archeologia była wielką pasją jego życia, ponadto zajmował się numizmatyką, ciekawostkami przyrodniczymi, entomologią, geologią. Zmarł w wieku 80 lat w rodzinnym Pińczowie, gdzie został pochowany.
Wystawa w Muzeum Narodowym – prezentowana w Kamienicy pod Trzema Herbami – potrwa do 17 października. Towarzyszą jej warsztaty archeologiczne, organizowane przez Pracownię Artystyczną Pod Skarbczykiem. Warsztaty obejmują pracę w terenie, prowadzenie dziennika wykopalisk, dokumentację archeologiczną itp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.