Będzie kwesta na kieleckich nekropoliach, także z użyciem kart płatniczych
29 października 2024 | 21:48 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Ok. 400 wolontariuszy potrzeba do pracy społecznej od 1 do 2 listopada na kieleckich cmentarzach, aby kwestować z puszkami celem ratowania zabytkowej substancji kieleckich nekropolii. Kontynuowanie będzie wprowadzenie terminali płatniczych, które powinny znaleźć przy głównych bramach Cmentarzy Starego i Nowego w Kielcach.
W ciągu 31 lat trwania kwesty zabiegom renowacyjnym poddano ok. 500 nagrobków.
Kwestę od początku organizuje Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. W 2023 r. zebrano 64 tys. zł, za które renowacji poddano cztery duże nagrobki, w tym Władysława Garbińskiego, urodzonego 27 kwietnia 1865, zm. 22 czerwca 1908 w Kielcach – polskiego rotmistrza, jeźdźca, prezydenta Kielc w latach 1902–1908.
– Z tym nagrobkiem prezydenta oraz jego rodziny wiąże się ciekawa historia – mówi w rozmowie z KAI Krzysztof Myśliński, odpowiedzialny za organizację kwesty. – Jakiś czas temu zgłosiły się do nas dziewczynki z bodaj jeszcze gimnazjum św. Stanisława Kostki z Kielc i zadeklarowały chęć opieki nad wskazanymi grobami. Zaproponowałem właśnie te i uczennice bardzo ofiarnie się nimi opiekują, sprzątają, porządkują – dodaje. Trzy kolejne nagrobki wciąż poddawane są zbiegom konserwacyjnym.
Myśliński mówi z żalem, że coraz trudniej namówić określone środowiska społeczne czy grupy zawodowe do stałej opieki nad grobami ludzi związanych z nimi. Wierne kweście pozostają niektóre szkoły, np. I LO im. S. Żeromskiego w Kielcach, Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej św. St. Kostki czy Zespół Szkół Gastronomicznych.
W tym roku wolontariusze staną z puszkami na sześciu kieleckich cmentarzach, od 1 do 2 listopada. Kwesta odbędzie się na cmentarzach: Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym, Prawosławnym i Piaski.
W Kielcach, głównie w obrębie cmentarza Starego (z 1804 r.) zachowało się blisko tysiąc nagrobków sprzed 1939 r., wiele z nich nie posiada prawnych właścicieli – wydarzenia historyczne, głównie wojny i migracje ludności spowodowały odpływ lub wymarcie wielu rodzin kielczan.
Do najstarszych nagrobków w Kielcach należą: pomniki Józefy Miernickiej, Marianny Pożarskiej, kaplice grobowe rodzin Łąckich i Lardellich. Do ciekawszych zalicza się także nagrobki żeliwne w formie tarcz z krzyżem, klasycystyczne postumenty z urną czy kaplice neogotyckie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.