Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: „Betlejem Świętokrzyskie” w Muzeum Wsi Kieleckiej

05.12.2018 , dziar, Kielce Ⓒ ℗

Specyfikę tradycji bożonarodzeniowej regionu świętokrzyskiego – w stosunku do innych części Polski – będzie można poznać podczas wernisażu wystawy “Betlejem Świętokrzyskie” w Dworku Laszczyków w Kielcach, połączonej z kiermaszem świątecznym. Organizatorem wydarzenia zaplanowanego na 16 grudnia jest Muzeum Wsi Kieleckiej.

Przygotowania do tego rodzaju wystaw w Muzeum Wsi Kieleckiej trwają zazwyczaj do kilku miesięcy – są to duże, przestrzenne prezentacje. – Zakładamy, że każda wystawa będzie inna, wyjątkowa, że będzie opowiadała jakąś inną historię i jednocześnie przybliżała naszą piękną świętokrzyską tradycję związaną z Bożym Narodzeniem – mówi Beata Ryń, szefowa promocji i reklamy Muzeum Wsi Kieleckiej. Podkreśla, że to właśnie wieś była zalążkiem obyczajów pielęgnowanych po dziś dzień, świadczących o odrębności regionów.

Postaci w okazałej szopce betlejemskiej będą ubrane w stroje z rejonu kieleckiego. Tło będzie się stanowił baner ze zdjęciem kieleckiej wsi autorstwa nieżyjącego już wybitnego fotografika Pawła Pierścińskiego.

Nie zabraknie ekspozycji wigilijnej wieczerzy, z zachowaniem wszelkich elementów tradycyjnych – snopa siana w kącie, słomy rozsypanej na podłodze, podłaźnika – zielnej przystrojonej gałęzi zawieszonej u pułapu, stołu z obowiązkowymi wigilijnymi daniami
.
Na wystawie zaprezentowane zostaną także tradycyjne grupy kolędnicze, które funkcjonowały na Kielecczyźnie jeszcze w połowie XX wieku: Herody i Turoniarze. W skład Herodów wchodzili: król Herod, anioł, śmierć, diabeł, Marszałek, Żyd, Turek oraz dziad natomiast Turoniarze to grupa, której centralną postacią był Turoń mający postać rogatego zwierzęcia z kłapiącą paszczą. Głowa turonia była osadzona na kiju i obita futrem lub filcem, a paszcza była wyklejona czerwonym suknem. Turoniowi towarzyszyli także inni przebierańcy: dziad, cygan, żyd diabeł, śmierć. Ta część ekspozycji zostanie dopełniona tzw. „maszkarami” czyli maskami kolędniczymi, które były zazwyczaj wykonane z drewna lub papieru. Zaprezentowane zostaną także ozdoby, malarstwo oraz rzeźby twórców z regionu świętokrzyskiego. Na wystawie odnajdziemy tradycyjną choinkę ozdobioną w tradycyjne ludowe ozdoby. W gablotach znajdą się opisy, jak wykonać tradycyjne dekoracje świąteczne.

Wernisaż i otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę, 16 grudnia. Ekspozycji będzie towarzyszył kiermasz świąteczny na dziedzińcu Dworku Laszczyków, podczas którego będzie wspólne kolędowanie, pokaz grup kolędniczych oraz sprzedaż świątecznych przysmaków i ozdób.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.