Kielce – bezdomni mogą korzystać z ogrzewalni i noclegowni
14 stycznia 2025 | 19:16 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Obfite opady śniegu i najostrzejszy w tym sezonie atak zimy spowodowały większe niż dotychczas zapełnianie się schronisk i noclegowni, w tym prowadzonych przez podmioty związane z Kościołem. Należy do nich Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta przy ul. Żeromskiego 36a oraz Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn, pod tym samym adresem. Obie placówki przy ul. Żeromskiego prowadzi Koło Kieleckie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
– Były ostatnio sytuacje z dużym zainteresowaniem miejscami noclegowymi, ale dzisiaj, pomimo tego, że za nami mroźna noc, jakiegoś większego „najazdu”, którego spodziewaliśmy się, raczej nie ma – mówi w rozmowie z KAI Grzegorz Gruba, kierownik schroniska. – W ostatnich dniach przyjęliśmy dwie osoby nocujące wcześniej w pustostanie i one właśnie teraz odeszły i nie wróciły na noc. Sytuację zgłosiłem do streetworkerów przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie – wyjaśnia.
W schronisku jest docelowo 49 miejsc, zajętych obecnie jest 47. W noclegowni jest 20 miejsc, z czego zajętych w ostatnią noc było. 15. Zawsze można zorganizować dostawki, gdy zaistnieje taka potrzeba.
Liczba bezdomnych w Kielcach utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie, to około pół tysiąca osób. Bezdomność zdecydowanie dotyczy mężczyzn, stanowią nawet 85 procent tej grupy ludzi.
Miejsca noclegowe i pobytowe zapewniają także: Schronisko dla Kobiet Caritas Diecezji Kieleckiej przy ul. Urzędniczej 7b; Schronisko dla Osób Bezdomnych w Przytulisku im. Jana Pawła II, przy ul. Siennej 5, prowadzone przez Fundację Gospodarczą św. Brata Alberta.
Osoby bezdomne przebywające na terenie Kielc znajdujące się w sytuacjach kryzysowych zagrażających ich życiu i zdrowiu, mogą uzyskać szerokie wsparcie w Ośrodku Interwencyjno-Terapeutycznym przy ul. Żniwnej 4. Placówkę prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
– Obłożenie mamy teraz ogromne – mówi KAI Katarzyna Czekierda, pracownik socjalny. – Ogrzewalnia jest przygotowana na 30 miejsc, a obecnie mamy 44 osoby. Uruchomiliśmy starą ogrzewalnię, traktowaną awaryjnie, aby wszystkim potrzebującym zapewnić nocleg i wsparcie – tłumaczy.
Potrzebujący w Ośrodku znajdują schronienie przez całą dobę. Jeden z budynków przy ulicy Żniwnej w godzinach 8.00 – 18.00 pełni funkcję świetlicy, natomiast w godz. 18.00 – 8.00 ogrzewalni dla osób bezdomnych. Do placówki MOPR można dojechać autobusami linii nr 8, 13, 104 i 114. Przyjmowane są również osoby nietrzeźwe. Osobami przebywającymi w punkcie zajmują się opiekunowie i pracownicy socjalni. Dyżurują tam sanitariusze, którzy w razie potrzeby udzielają podstawowej opieki medycznej.
W ośrodku działa też Punkt Interwencji Kryzysowej, w którym udzielane jest schronienie osobom bezdomnym wymagającym zabezpieczenia często do czasu umieszczenia np. w schronisku dla osób bezdomnych lub skierowania na stacjonarne leczenie odwykowe itp.
Kolejną formą wsparcia są mieszkania chronione. Przebywające w nich osoby, motywowane są do podjęcia działań w kierunku zatrudnienia, uczestniczenia w kursach, a także konstruktywnego spędzaniu czasu wolnego. Proponowane jest im korzystanie z biblioteki, opieka nad bezdomnymi zwierzętami, majsterkowanie czy uprawa roślin. Celem tych działań jest przygotowanie do wyjścia z bezdomności i podjęcia pracy.
Policja i pracownicy socjalni apelują, aby w okresie jesienno-zimowym szczególnie zwracać uwagę na osoby bezdomne, potrzebujące pomocy. Nasza reakcja może zadecydować o czyimś zdrowiu, a nawet życiu. Wystarczy zadzwonić na numer Straży Miejskiej w Kielcach – 986 lub na numer alarmowy 112. Do dyspozycji jest również numer Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – 987.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.