Kielce: biskupi kieleccy 1 listopada odprawią Msze św. na cmentarzach
27 października 2010 | 11:06 | dziar Ⓒ Ⓟ
Biskupi kieleccy poprowadzą procesje żałobne i będą przewodniczyli Mszom świętym na cmentarzach kieleckich i podmiejskich w uroczystość Wszystkich Świętych.
Bp Kazimierz Ryczan odprawi Mszę św. przy kaplicy cmentarza komunalnego na Cedzynie k. Kielc o godz. 12.00. Poprzedzi ją procesja żałobna i nabożeństwo Drogi Krzyżowej wzdłuż zamontowanych przed rokiem nowych stacji – płaskorzeźb z brązu autorstwa s. Natanaelli ze zgromadzenia sióstr felicjanek z Warszawy.
Na Cmentarzu Nowym w Kielcach pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka odbędzie się o godz. 11.00 Msza św. przy grobowcu kanoników kieleckich.
Mszy św. na Cmentarzu na Piaskach przewodniczyć będzie bp Kazimierz Gurda o godz. 11.00. Z kolei Eucharystię za zmarłych w najstarszej części kieleckiej nekropolii, na Cmentarzu Starym, odprawią o godz. 13. księża z parafii katedralnej.
Od 31 października do 2 listopada Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego organizuje 18. z kolei kwestę na ratowanie zabytkowych, ważnych dla historii miasta, nagrobków. Dzięki kweście odnowiono dotąd ok. 250 obiektów – nagrobków w obrębie Cmentarza Starego i Nowego.
Cmentarz Stary w Kielcach, najstarsza nekropolia miejska, powstał ok. 1801–1805 r. na terenie folwarku biskupiego Psiarnia. Spoczywają tutaj żołnierze napoleońscy, towiańczycy, powstańcy listopadowi i styczniowi, partyzanci, kapłani, zasłużeni obywatele miasta. Cmentarz był kilkakrotnie powiększany, posiada także ciekawe zabytki przyrody, m.in. aleję kasztanowców przy ul. Ściegiennego. W 1980 r. kielecki cmentarz został wpisany do rejestru zabytków i podlega prawnej ochronie jako dobro kultury. Nekropolie przy ul. Ściegiennego – cmentarze Stary i Nowy – posiadają w swoich granicach ponad 2 tys. zabytkowych nagrobków.
2 listopada w Dzień Zaduszny odbędzie się zwyczajowa modlitwa i Msza św. w bazylice katedralnej w Kielcach. Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana, z procesją żałobną wokół katedry i modlitwą w podziemiach za dusze zmarłych biskupów kieleckich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.