Kielce: bp Jan Piotrowski przewodniczył IV Zjazdowi Rodziny Piotrowskich
30 września 2017 | 16:31 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Nasze spotkania mówią całą prawdę o nas. Jesteśmy ludźmi, którzy potrafią kochać i być razem oraz wzajemnie sobie pomagać i czuwać nad sobą – powiedział bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. inaugurującej IV Zjazd Rodziny Piotrowskich w Kielcach. Wzięło w nim udział ok. stu osób z różnych stron Polski oraz m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Austrii.
Bp Piotrowski podczas homilii w katedrze kieleckiej przypomniał początki kultu religijnego na Kielecczyźnie. Mówił, m.in. o biskupie Gedeonie, historii sanktuarium Krzyża Świętego, tradycjach chrzcielnych Wiślicy i Miechowie – „najpiękniejszym w Europie dziedzictwie Grobu Bożego”.
Wspominał także o Pałacu Biskupów Krakowskich, najlepiej zachowanym przykładzie zespołu pałacowego manierystycznego w Polsce, o tradycjach oświatowych i edukacyjnych regionu.
„Dlatego u początków mojej posługi biskupiej w Kościele kieleckim, ku zdumieniu wielu ośmieliłem się sformułować powiedzenie: „Kto nie zna Kielc, nie zna Polski. Kto nie zna Kielc, nie zna świata” – zaznaczył Jan Piotrowski.
Odnosząc się do samego zjazdu Piotrowskich, podkreślił, że osoby o tym nazwisku gromadzą się co roku, aby „wspominać przeszłość, sięgać nadzieją dalej niż nasze spojrzenie, a teraźniejszość czynić pięknym czasem naszego życia rodzinnego, zawodowego i przyjacielskiego”.
– Nasze spotkania mówią całą prawdę o nas, że jesteśmy ludźmi, którzy potrafią kochać i być razem, którzy potrafią sobie wzajemnie pomagać i czuwać nad sobą – powiedział biskup kielecki do licznie zebranych członków swojej rodziny.
Na koniec przypomniał, że Piotrowscy zawsze starali się żyć w zgodzie z przykazaniami. – Nasi przodkowie są naszym honorem, im zawdzięczamy wszystko. W tej rodzinie nie było zdrajców i sprzedawczyków w żadnym okresie historii – podkreślił biskup kielecki, polecając swoich najbliższych MB Łaskawej Kieleckiej.
Jak zaznaczyli uczestnicy spotkania, pomysł zjazdów zrodził się z pewnego niedosytu, bowiem rodzina Piotrowskich spotykała się głównie na pogrzebach, ślubach, chrztach. – To dla mnie zaszczyt, że mogłem zaprosić rodzinę do katedry kieleckiej, by pomodlić się za naszych przodków, za osoby stanowiące obecnych członków rodziny i jednocześnie dziękować Bogu za to, co dobre w duszach, sercach i postawach patriotycznych” – powiedział bp Jan Piotrowski.
Pierwszy zjazd Piotrowskich odbył się w Lipnicy Murowanej, następny w Szczurowej, czyli w rodzinnych stronach biskupa kieleckiego, a potem w Starym Sączu. Wśród uczestników kieleckiego spotkania byli m.in. goście z Sopotu, Radzymina, Warszawy, Wiednia, Chicago.
Korzenie rodziny sięgają 1795 r. Jej członkami byli więźniowie obozów koncentracyjnych, poeci, profesorowie uniwersyteccy, kilku kapłanów i sióstr zakonnych.
Po Mszy św. w bazylice katedralnej uczestnicy Zjazdu zwiedzili dawny Pałac Biskupów Krakowskich. Następnie przenieśli się na Karczówkę. Na terenie tamtejszego klasztoru odbyła się prywatna część spotkania rodziny biskupa kieleckiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.