Kielce: bp Marian Florczyk, historycy i uczniowie pamiętają o Westerplatczykach
26 kwietnia 2022 | 18:08 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Rajd rowerowy, konkursy, gry miejskie i wiele innych wydarzeń zaplanowano w ramach projektu „Pamiętamy o Westerplatczykach”, którego inicjatorem jest bp Marian Florczyk. Biskup mówił na ten temat dzisiaj w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Celem podejmowanych inicjatyw jest zachowanie w pamięci mieszkańców regionu świętokrzyskiego bohaterskich czynów żołnierzy walczących z niemieckim okupantem na Westerplatte w 1939 r.
Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” powstał w 2021 r. z inicjatywy bp. Florczyka. Jak stwierdził biskup, jako mieszkaniec Ziemi Świętokrzyskiej od wielu lat nosił w sercu zamiar upamiętnienia kielczan i mieszkańców regionu, którzy w bronie ojczyzny oddali swoje życie.
– Moja mama opowiadała mi, że ci młodzi chłopcy przygotowywali się do walki na Bukówce. Ja wtedy mieszkałem między Bukówką a Stadionem, więc w cieniu dwóch jednostek wojskowych. Nosiłem w sercu właśnie tych chłopców, którzy przygotowywali się do wyjazdu na Westerplatte. Chciałem ich upamiętnić, bo wiedziałem, że niektórzy odeszli w zapomnienie – tłumaczy biskup.
Bp Marian Florczyk wyraził radość z licznej obecności młodzieży szkolnej i nauczycieli oraz że do projektu także i w tym roku przystępuje tak wiele osób i instytucji. Podczas spotkania odbyło się także wręczenie nagród w konkursie „Nasi tam byli”.
Dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach zwróciła uwagę na motyw kształtowania postaw i sumień, których uczy Westerplatte. – Chcemy młodzieży pokazywać ich postawy, a przez to budować dumę z naszych przodków. Ich postawy były bardzo ważne na miarę tamtych czasów i teraz mogą służyć obecnemu młodemu pokoleniu jako wyznacznik zadaniowości, wykonywania pewnych spraw i obowiązków, których nie można odkładać – mówiła.
W ramach całorocznego projektu przygotowano wiele inicjatyw. Wyprawa rowerowa z Kielc przez całą Polskę wyruszy 25 sierpnia, by 1 września dojechać na Westerplatte. Wkrótce rusza gra miejska. 9 września zaplanowano wydarzenia przed Wojewódzkim Domem Kultury, gdzie jest tablica poświęcona kieleckim westerplatczykom. Odbędzie się tam także premiera filmu dokumentalnego.
W skład Komitetu organizacyjnego projekt wchodzą: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach, 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Od 2022 r. partnerami wydarzenia są Dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Komendant Wojewódzki Policji.
Celem projektu jest uczczenie 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy we wrześniu 1939 r. walczyli na Westerplatte. W obronie Westerplatte wzięło udział 200 polskich żołnierzy, ok. 80 z nich pochodziło z Kielecczyzny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.