Kielce: Caritas diecezjalna rozwija systemową pomoc dla uchodźców z Ukrainy
25 września 2022 | 22:14 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Wsparcie w postaci poradnictwa, szkoleń zawodowych, kursów językowych, pomoc psychologiczna i społeczna – tak Caritas kielecka diagnozuje najpilniejsze potrzeby wobec uchodźców z Ukrainy.
We wrześniu Caritas diecezjalna otworzyła Centrum Pomocy Uchodźcom w Kielcach przy ul. Wiśniowej 6. Część zadań będzie realizowanych w Centrum Integracji Społecznej przy Wesołej 54, gdzie już od maja świadczona jest szeroka pomoc Ukraińcom.
Pod koniec września w Centrum Pomocy Uchodźcom powstała świetlica dla ponad 20 dzieci ukraińskich. Jest ona szczególnie potrzebna matkom poszukującym pracy albo załatwiającym różne sprawy urzędowe, gdyż umożliwia pozostawienie dzieci pod opieką na kilka godzin.
Kilkadziesiąt osób – uchodźców z Ukrainy, mieszka w kilkunastu lokalach Caritas kieleckiej w Kielcach, Czyżowicach, Miechowie i Gorzkowie. Są to grupy 10-30 osobowe. Większe skupienie Ukraińców w jednym miejscu jest korzystne dla celów socjalizacyjnych – zyskują oni wówczas większe szanse na odnalezienie się w lokalnym środowisku i nawiązywanie kontaktów z szerszym otoczeniem. Przygotowywane są kolejne lokale we Włoszczowie. Jak zapewnia ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej, w przypadku podjęcia pracy, podopieczni z Ukrainy będą mogli liczyć na wsparcie Caritas w wynajęciu mieszkania na wolnym rynku po rozsądnej cenie.
Caritas diecezjalna w celu lepszej organizacji pracy placówek terenowych o rozbudowanych zadaniach, powołała dwóch dodatkowych dyrektorów. To wzmocnienie osobowe usprawni pracę największej organizacji pożytku publicznego w regionie. Działania realizowane są w 30. różnych lokalizacjach na terenie diecezji kieleckiej – w miastach i wioskach. Wśród nich są zespoły placówek realizujących jednocześnie po kilka zadań pomocowych, jak Miechów, Piekoszów, Proszowice.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.