Kielce: Caritas włącza się w Tydzień Pomocy Ofiarom Pokrzywdzonym Przestępstwem
23 lutego 2013 | 20:54 | dziar Ⓒ Ⓟ
Specjaliści różnych instytucji pomocowych od 25 lutego do 1 marca – w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – odbędą dyżury udzielając bezpłatnych porad. Wielu dyżurować będzie w placówkach związanych z Caritas kielecką.
„Nasz Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem działa od 2009 r. na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości przy Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas w Kielcach. Od tego czasu nieustannie udzielamy bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej” – wyjaśnia Edyta Domagała, kierownik Ośrodka. Z jej doświadczenia wynika, że poszkodowanym nie chodzi już wyłącznie o akty przemocy w rodzinie – petenci szukają pomocy w zakresie renegocjacji różnego typu krzywdzących ich umów, uzyskania alimentów, czy pomocy powypadkowej.
W ośrodku Caritas przy ul. Urzędniczej 7b codziennie od 25 lutego do 1 marca dyżurować będą wg przyjętego harmonogramu: psychologowie, pracownicy socjalni, prawnicy (radcowie prawni, prokurator, komornicy), policjanci, kuratorzy, specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy. Podobnie w Punkcie Caritas przy ul. Jana Pawła II nr 3 w Kielcach.
Z kolei w czwartek 28 lutego będzie można uzyskać poradę w Chęcinach, w prowadzonym przez franciszkanów Ośrodku Terapii Uzależnień. W Tydzień Pomocy włączyły się także niektóre ośrodki terenowe: Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Końskich oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Masłowie.
Edyta Domagała zauważa, że w 2012 r. podczas podobnej akcji najwięcej porad udzielali prawnicy, krótsza była kolejka do policjanta czy pedagoga. Pomoc dotyczyła w zbliżonym stopniu mężczyzn i kobiet, obrazując zarazem przemiany zachodzące w skali i obszarze przemocy (jeszcze w 2011 r. pomocy szukały przede wszystkim kobiety – ofiary przemocy w rodzinie).
Problem w ogromnym stopniu dotyczy także dzieci. Z policyjnych statystyk wynika, że dzieci i młodzież coraz częściej także sami dopuszczają się przestępstw, zazwyczaj w następstwie patologii w rodzinie lub środowisku dorosłych.
Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.