Kielce: diecezja włącza się w program „Wspólny los” dokumentujący pomoc Polaków – Żydom
19 kwietnia 2011 | 15:09 | dziar Ⓒ Ⓟ
Proboszczowie diecezji kieleckiej włączą się w ogólnopolski program badawczy „Wspólny los” realizowany przez Papieski Uniwersytet Jana Pawła II. Wraz z parafianami będą zbierać informacje nt. wszelkich form pomocy Żydom w okresie okupacji.
„Na terenie naszej diecezji przed wojną mieszkało wielu Żydów. Z powodu działań hitlerowskich, Żydzi zniknęli z krajobrazu polskich miasteczek i wsi. Pomimo heroicznych postaw, którymi odznaczali się Polacy pomagający Żydom, upowszechniana jest krzywdząca opinia o polskim antysemityzmie” – pisze w komunikacie do księży proboszczów ks. dr Andrzej Kwaśniewski, dyrektor Archiwum Diecezjalnego, które będzie monitorowało realizację programu.
Kuria Diecezjalna w Kielcach zaapelowała do proboszczów, aby poinformowali wiernych o programie „Wspólny los” oraz by pomogli w przekazaniu zebranych od wiernych informacji o osobach, które udzieliły pomocy Żydom w okresie ostatniej wojny. Celem tego programu badawczego jest upowszechnienie wiedzy o pomocy Żydom oraz poszerzenie bazy danych na temat osób zamordowanych i represjonowanych za tego rodzaju pomoc.
W diecezji kieleckiej tematem pomocy udzielanej Żydom podczas II wojny światowej zajmowali się m.in. ks. prof. Jan Śledzianowski i ks. Daniel Wojciechowski. Dotąd mało upowszechniona jest wiedza o pomocy okazanej Żydom przez bp. Jana Jaroszewicza, bp. Czesława Kaczmarka, siostry zakonne prowadzące podczas II wojny światowej ochronkę św. Tomasza w Kielcach. Jeden z emerytowanych kapłanów diecezjalnych – ks. Witold Stolarczyk jest odznaczony medalem “Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Problematykę pomocy okazanej Żydom przez mieszkańców Kielecczyzny zamierza m.in. upowszechniać Klub Inteligencji Katolickiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.