Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów – spotkanie w ramach Dnia Judaizmu

15 stycznia 2018 | 20:39 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ

O tym, dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów mówił prof. Jan Grosfeld w ramach obchodów Dnia Judaizmu 15 stycznia w Kielcach. Spotkanie zorganizowane w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego cieszyło się dużym zainteresowaniem kielczan.

Prof. Grosfeld, autor książki “Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?”, zajmujący się żydowskimi wpływami na kształt cywilizacji europejskiej, wskazywał na ścisły związek chrześcijaństwa z tradycją judaistyczną oraz potrzebę dialogu.

Zdaniem profesora, dialog wyrasta z przekonania, że każda religia i kultura jest inspiracją do zastanowienia się nad tajemnicą świata, w szczególności nad różnorodnością dróg i doświadczeń człowieka.

W swym wykładzie adresowanym do kielczan w przededniu ogólnopolskich obchodów XXI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim zwrócił szczególną uwagę na to, co w tradycji żydowskiej jest najważniejszego dla chrześcijan?

Profesor wskazywał, że oprócz tak ważnych spraw jak m.in. modlitwa, rodzaj nabożeństw, święta, Biblia, to najważniejsza jest relacja człowieka z Bogiem, to jak człowiek postrzega Boga.

– Mam tu na myśli relacje człowieka do Boga, do życia własnego. A także, w jaki sposób traktuje własne życie, najbliższej wspólnoty, czyli rodziny, społeczeństwa, całego świata, gdzie problem jest w złu i cierpieniu – mówił prelegent.

W tym przypadku, problem, zdaniem wykładowcy, jest w tym co dotyka człowieka, który zadaje sobie pytanie, jak Żydzi na pustyni, gdzie nie ma życia, czy Bóg jest pośrodku ludzi.

– Czy to jest możliwe, by Bóg postawił nas w takiej sytuacji? Bo myślenie człowieka jest takie, że Bóg jest dobry, kiedy jest dobrze. A kiedy jest źle, to powstaje znak zapytania, czy to w taki właśnie sposób Bóg nas prowadzi? – mówił prof. Jan Grosfeld.

Jan Grosfeld jest profesorem nauk humanistycznych, a także autorem wielu książek i artykułów o tematyce teologiczno-społecznej. W 1992 został członkiem Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, w 1993 członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Od 1994 jest wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (dawniej Akademia Teologii Katolickiej), gdzie pracuje w Instytucie Politologii i kieruje Katedrą Cywilizacji i Kultury Europejskiej oraz Katedrą Współczesnej Myśli Społecznej Kościoła. Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Chrześcijaństwo-Świat-Polityka”.

We wtorek 16 stycznia w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu wystawiony zostanie monodram Jerzego Łazewskiego pt. „Siedem nieb patriarchy Henocha”, który pokazuje wspólne judeochrześcijańskie korzenie Europy. Aktor zaprezentuje także własnoręcznie wykonane ikony ceramiczne, które stanowią główny element scenograficzny tego przedstawienia.

Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Warszawie. Ogólnopolski Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Polska jest drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować takie obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria.

Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz “czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”.

Zgodnie z założeniami Episkopatu, Dzień Judaizmu ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii oraz ukazywać antysemityzm jako grzech. Jest to też okazja do propagowania posoborowego wyjaśniania tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.