Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: do parafii dotarły materiały duszpasterskie dotyczące opieki i współpracy z uchodźcami

10.01.2018 , dziar, Kielce, 10-01-2018 Ⓒ ℗

Materiały duszpasterskie dotyczące opieki i współpracy z uchodźcami, organizacji przypadającego w drugą niedzielę stycznia Dnia Uchodźcy oraz zachętę do rozważenia tej problematyki, Kuria kielecka przekazała księżom proboszczom parafii diecezji kieleckiej.

Księżom zostały przesłane propozycje przygotowane przez Radę KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek we współpracy z Caritas Polska do duszpasterskiego wykorzystania w niedzielę 14 stycznia 2018 r. oraz sugestie, w jaki sposób w 2018 r. można duszpastersko pomóc uchodźcom.

W diecezji kieleckiej są to głównie Ukraińcy, dla których od 17 września 2017 r. funkcjonują dwa ośrodki duszpasterskie: przy parafii św. Jana Chrzciciela w Kielcach oraz przy parafii św. Brata Alberta w Busku – Zdroju. Zostały one powołane dzięki dekretom i porozumieniu bp. Jana Piotrowskiego oraz greckokatolickiego biskupa Vladymira Juszczaka. Prowadzi je duchowny greckokatolicki.

W Polsce przebywa według różnych danych szacunkowych ok. 1 mln migrantów ekonomicznych z Ukrainy. W materiałach duszpasterskich zachęca się, aby w okresie Bożego Narodzenia i po Nowym Roku w parafiach zorganizować spotkanie parafian z migrantami w Ukrainy, w „duchu miłości chrześcijańskiej dla lepszego poznania się, wsłuchania w ich historie, radości i problemy, warunki pracy, mieszkania, tym bardziej, że w wielu parafiach istnieje potencjał wolontariatu do organizowania lekcji języka polskiego i poznania kultury polskiej”.

W instrukcji opracowanej przez Radę KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek można m.in. przeczytać: „14 stycznia 2018 r. zaleca się odprawienie Mszy św. w intencji migrantów i uchodźców według formularza nr 40 „Za migrantów i wygnańców” w Mszale Rzymskim [w części „Msze i modlitwy w różnych potrzebach” – „Różne okoliczności życia publicznego”]. Byłoby wskazane, aby taka Msza św. była celebrowana regularnie, jako odpowiedź na apel Papieża Franciszka na spotkaniu z Episkopatem Polski na Wawelu 27 lipca 2016 r. Papież prosił o otwarte serce dla migrantów na miarę możliwości każdego kraju i o modlitwę w ich intencji – raz w tygodniu jedną godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu”.

Wkrótce ruszy zainagurowana przez Papieża Franciszka kampania Caritas Internationalis i Caritas Polska pt. „Share the Journay” promująca spotkania z uchodźcami i
migrantami.

W przekazanych do parafii materiałach apeluje się o „odwagę i wyobraźnię, aby migranci znaleźli wśród wiernych współczującą wspólnotę otwartych serc” oraz zachęca się do objęcia opieką duszpasterską coraz większą grupę osób wracających z dłuższego pobytu za granicą.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.