Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: dochód ze sprzedaży szopek wesprze misje na Ukrainie

07.01.2018 , Kielce / dziar / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. Ben White / unsplash.com

Blisko 3 tys. zł uzyskanych ze sprzedaży konkursowych szopek bożonarodzeniowych wykonanych przez ok. 80 uczniów z diecezji kieleckiej w okresie przedświątecznym – wesprze pracę misjonarzy diecezji kieleckiej na Ukrainie. Ocenione przez jury szopki trafiły do kieleckiego sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny, gdzie po każdej Mszy św. można je było nabyć za dobrowolną ofiarę.

Pieniądze uzyskane tą drogą wspomogą polską misję na Ukrainie. Będą przeznaczone dla parafii w Merefie k. Charkowa, którą od podstaw zbudował ks. Krzysztof Sochacki – kapłan diecezji kieleckiej, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Charkowie. Od dekady z parafią współpracuje także Barbara Szyposzyńska – emerytowana nauczycielka i wolontariuszka z diecezji kieleckiej, wcześniej m.in. związana z Domem dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie i z pracą na rzecz osób niepełnosprawnych.

To właśnie w Piekoszowie Szyposzyńska poznała ks. Krzysztofa Sochackiego, który zachęcił ją do wyjazdu na Ukrainę, a konkretnie do Merefy. Tak w Merefie, jak i w Charkowie Barbara Szyposzyńska katechizowała, spotykała się z ludźmi, sprzątała, przygotowywała posiłki, pracowała z niepełnosprawnymi, a nawet z pasją zakładała i pielęgnowała ogród. Podczas składanych w Kielcach świadectw ze swojej pracy, w organizatorach konkursu szopek wzbudziła myśl pomocy dla tamtejszej wspólnoty.

W tym celu ponad 50 szopek zostało przewiezionych do sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny, gdzie zostały wystawione w kaplicy MB Fatimskiej.

III Konkurs Świętokrzyskich Szopek Bożonarodzeniowych zorganizował Wydział Katechetyczny kieleckiej kurii.
„Chodziło nam nie tylko o przypominanie pięknej tradycji Bożego Narodzenia, ale i konkretny charytatywny cel, czyli o pomoc dla Merefy” – mówi pomysłodawca i główny organizator konkursu, ks. Waldemar Wiśniowski.

Konkurs został zorganizowany po raz trzeci. Był adresowany do uczniów szkół podstawowych. W tym roku jury oceniało łącznie 55 prac. Brano pod uwagę różne kryteria zapisane w regulaminie, jednym z nich był regionalizm. Wśród wykonanych prac znalazły się szopki z motywem sanktuarium na Świętym Krzyżu, Jaskini Raj czy zamku w Chęcinach. Wykonano je różnymi technikami i z użyciem wielu materiałów, od papieru, przez modelinę czy pestki.

Wersja do druku

Przeczytaj także

07 stycznia 2018 09:08

Jubileuszowy Orszak Trzech Króli

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.