Kielce – Droga Krzyżowa prowadzona przez biskupów
13 kwietnia 2022 | 11:48 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Po dwóch latach przerwy Miejska Droga Krzyżowa prowadzona przez księży biskupów przeszła najstarszymi ulicami Kielc. Wielkowtorkowe nabożeństwo odbyło się po raz 20., z licznym udziałem wiernym.
Tradycyjnie z kielczanami szli bp Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk i bp Andrzej Kaleta. W tłumie podążającym za krzyżem byli starsi, młodsi, rodziny. Mottem przewodnim nabożeństwa stały się słowa św. Jana Pawła II: „Nie żyje się, nie kocha i nie umiera na próbę”.
Miejska Droga Krzyżowa w Kielcach ma także wymiar historyczny. Odbywa się w najstarszych miejscach miasta: zaczyna się przy kościele św. Wojciecha, fundowanym w XI wieku, a kończy przy kieleckiej bazylice, obchodzącej jubileusz 850 lat. Poszczególne stacje łączą się z miejscami martyrologii kielczan, np. masowych niemieckich egzekucji.
W tym roku za organizację odpowiadały kieleckie duszpasterstwa akademickie. Rozważania nawiązywały do męki Jezusa, do nauczania Jana Pawła II, a także do sytuacji na Ukrainie – wojny, konfliktu i cierpienia narodu ukraińskiego. Ukraińcy uczestniczyli w wydarzeniu oraz nieśli krzyż – do XIII stacji. Ponadto do niesienia krzyża zostali zaproszeni m.in. kapłani, siostry zakonne, małżeństwa, ludzie pracy reprezentowani przez NSZZ „Solidarność”, środowiska akademickie, członkowie Ochotniczych Hufców Pracy, przedsiębiorcy, przedstawiciele mediów, uczniowie, bożogrobcy z Miechowa.
Zgromadzeni modlili się o pokój na Ukrainie i całym świecie. – Ostateczny hamulec, aby nie zabijać drugiego człowieka, jest zawsze w Bogu. Spójrz na udrękę wojny, na dzieci skazane na cierpienie, tak jak On. Nie opuszczaj w cierpieniu cierpiących niewinnie – modliła się młodzież akademicka. Rozważano także m. in. o zadaniach wynikających z obrony słusznej sprawy, o którą się walczy, gdyż „każdy ma swoje Westerplatte” oraz ludzkie upadki; była refleksja o życiu „jakby Boga nie było”, o miarach człowieczeństwa, czy miejscu Maryi w dziele zbawienia.
Na Placu Jana Pawła II, gdzie dotarli uczestnicy, modlono się o pokój w języku polskim i ukraińskim.
Modlitwa na ulicach Kielc zakończyła się słowem biskupa kieleckiego oraz błogosławieństwem obecnych księży biskupów.
– Patronem naszej głębokiej refleksji nad Misterium Męki Pańskiej był św. Jan Paweł II, największy z rodu Polaków. To jego słowa rozważaliśmy (…). Jedno jest życie, które jest bezcennym skarbem, a nim jest diament o nieocenionej wartości, którą jest miłość – mówił bp Jan Piotrowski.
Pomysłodawcą tej Drogi Krzyżowej na ulicach miasta był 20 lat temu bp Marian Florczyk. Od początku w modlitewne wydarzenie było zaangażowane duszpasterstwo akademickie, przez wiele lat współorganizatorem był Wojewódzki Dom Kultury – wówczas Droga Krzyżowa przyjmowała formułę spektaklu – Misterium Męki Pańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.