Kielce: duże zainteresowanie wystawą „Porzucone krzyże”
27 marca 2010 | 15:35 | dziar / kw Ⓒ Ⓟ
Duże zainteresowanie wystawą „Porzucone krzyże”, czynną od początku Wielkiego Postu w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, spowodowało przedłużenie ekspozycji do 30 maja. Na wystawie zgromadzono łącznie ponad 370 eksponatów ks. prał. Krzysztofa Pastuszaka, proboszcza belgijskich parafii i wieloletniego misjonarza w Kamerunie.
„Sami odwiedzający wystawę sugerowali i prosili, żeby była ona dostępna dłużej niż do Wielkanocy” – mówi KAI ks. Jerzy Ostrowski, proboszcz parafii i organizator wystawy. Zgłaszają się wciąż chętni z różnych parafii kieleckich, wystawę odwiedziło także sporo grup szkolnych. Proboszcz szacuje, że kolekcję porzuconych krzyży obejrzało kilka tysięcy osób. Świadectwem są liczne wpisy do specjalnie wyłożonej księgi, niektóre z nich mają charakter głębokich refleksji.
Na wystawie zgromadzono łącznie ponad 370 eksponatów, korespondujących z okresem Wielkiego Postu. Dominują krzyże – jest ich ok. 270, ponadto jest 60 figurek Chrystusa Frasobliwego i ok. 15 paschałów. Eksponaty pochodzą ze zbiorów ks. prałata Krzysztofa Pastuszaka, proboszcza belgijskich parafii: Loupoigne, Ohain, Longueville, wieloletniego misjonarza w Kamerunie. Ks. Pastuszak gromadził „niechciane” przez rodziny zmarłych, starszych parafian krzyże w krajach Europy Zachodniej, głównie w Belgii i Francji, i przekazał je do Kielc.
Krzyże są drewniane i metalowe, niektóre kunsztownie wykonane, składane, na bazie łusek do pocisków, drewnianych korzeni, porcelanowe itp. Część z nich pochodzi z XVII wieku. Wystawa jest podświetlona, towarzyszy jej także oprawa muzyczna – pieśni pasyjne.
W okresie świąt Bożego Narodzenia pokazano kolekcję 300 szopek świata, które ks. Pastuszak gromadził przez 25 lat i przekazał biskupowi kieleckiemu. Następna będzie dotyczyć wizerunków Maryi i zostanie otwarta w maju.
Ekspozycję w kościele Miłosierdzia Bożego na Czarnowie można oglądać w każdą niedzielę w godz. 16-17.30. Chętni do zwiedzania w innych godzinach powinni ustalić to telefonicznie: 041 345 32 09.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.