Kielce: Dzisiaj „Barabasz” Teatru Seminarium, dedykowany Janowi Pawłowi II
08 kwietnia 2010 | 11:00 | dziar Ⓒ Ⓟ
Od wtorku trwają w Kielcach obchody 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II pod hasłem „Rozpalmy pamięć”. Dzisiaj Teatr Wyższego Seminarium Duchownego zaprasza kielczan na sztukę „Barabasz” wg szwedzkiego prozaika i noblisty Pära Fabiana Lagerkvista.
Sztuka opowiada o Barabaszu – człowieku, który miał umrzeć na krzyżu, ale na śmierć poszedł za niego ktoś inny – Jezus z Nazaretu. Głównego bohatera przez cały czas nurtuje pytanie: kim był jego wybawca? Niespodziewanie uwolniony, jakby zmartwychwstały, podąża na Golgotę za Tym, który zamiast niego idzie na śmierć.
Przesłanie sztuki pozostaje zawsze aktualne, ponieważ człowiek nigdy nie przestaje zadawać sobie pytań Boga, o wiarę i niewiarę. . „Barabasz” nękany niepokojami, pytający: kim jest Jezus?, szukający od nowa sensu życia, jest po trosze w każdym widzu, oglądającym sztukę. Przedstawienie dobrze buduje napięcie – do końca nie wiadomo, jak postąpi Barabasz, jaką drogę życiową wybierze, ale finał ma wydźwięk optymistyczny.
– „Przedstawienie jest dedykowane Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który kochał teatr, sam był aktorem, a przy tym całym swoim życiem zachęcał do szukania od nowa Jezusa, do wchodzenia z Nim dialog” – mówi KAI reżyser przedstawienia, ks. dr Stefan Radziszewski – wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego, prefekt Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek, opiekun seminaryjnego Teatru.
Spektakl trwa ok. półtorej godziny. W tytułową rolę wcielił się diakon Tomasz Szota.
Prace nad spektaklem trwały kilka tygodni, a zaczęły się jesienią ub. roku. Nie jest to pierwsze spotkanie kielczan z przedstawieniem. Premiera „Barabasza” miała miejsce 8 grudnia 2009, potem w miesiącach zimowych sztuka była prezentowana kilkakrotnie. Obejrzeli ją m.in. świętokrzyscy samorządowcy podczas spotkania opłatkowego, członkowie Grona Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego, grupy młodzieży ze szkół i parafii oraz stypendyści Fundacji Dzieło Trzeciego Tysiąclecia.
To już trzecia sztuka – po „Diogenesie w koronie” i „Fizykach” – przygotowana przez Teatr Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach pod kierunkiem ks. Stefana Radziszewskiego. Teatr istnieje w seminarium od lat 70., ma na swym koncie ciekawe premiery i wieloletnią współpracę z Teatrem im. Stefana Żeromskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.