Kielce: „Eugenika – w imię postępu” – pokaz filmu i spotkanie z reżyserem w WSD
14 kwietnia 2011 | 10:08 | dziar Ⓒ Ⓟ
W wypełnionej Auli im. bp. Kaczmarka w WSD w Kielcach, odbyła się wczoraj wieczorna projekcja filmu dokumentalnego „Eugenika w imię postępu”, z udziałem m.in. bp. Kazimierza Gurdy. Po projekcji odbyło się spotkanie i dyskusja z reżyserem Grzegorzem Braunem.
Film dokumentuje historię ingerencji świata nauki w „poprawianie” genotypu ludzkiego celem wybrania zbliżonych do ideału osobników ludzkich, przy selekcji słabych, chorych, obciążonych patologią i wszelkim wykluczeniem społecznym, a szczególnie niepełnosprawnością. Dokument pokazuje narodziny eugeniki w Stanach Zjednoczonych i jej rozwój w Niemczech. Współczesnym odpowiednikiem eugeniki jest stosowanie metody in vitro. W filmie wypowiadają się naukowcy – genetycy, historycy, psychiatrzy, filozofowie z USA i Polski.
Reżyser Grzegorz Braun określił praktyki pokazane w filmie jako „próbę zaangażowania nas wszystkich w zaakceptowanie procesu in vitro”. Zebrani w auli WSD do późnych godzin nocnych zdawali reżyserowi pytania dotyczące nie tylko manipulacji genetycznych. Rozwinęła się dyskusja m.in. na temat wpływów PRL na obecny stan Polski, wolnych mediów i zasadności KRRiTV. Była także mowa o konieczności pogłębionej kwerendy na temat historii stosunków polsko–żydowskich.
„Po 20 latach niewiele udało się stworzyć przestrzeni publicznej dla prezentowania dokumentów niewygodnych dla oficjalnych linii programowych. Dziękuję Kościołowi, dzięki któremu wciąż korzystamy z tej strefy bezpieczeństwa, której jest on generatorem” – mówił reżyser w Kielcach.
Film, którego współautorem jest Robert Kaczmarek, współpracownik Brauna przy kilku produkcjach, ma być wyemitowany w TVP 14 maja o godz. 16.50.
Grzegorz Braun jest reżyserem, scenarzystą, publicystą, autorem m.in. filmów „New Poland”, „Plusy dodatnie, plusy ujemne”, „Towarzysz Generał”, „Marsz wyzwolicieli”. Wiele jego produkcji podejmuje wątki agenturalne w życiorysach znanych Polaków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.