Kielce: fragment muru z XVII w. odkryty przy bazylice
21 listopada 2010 | 12:53 | dziar Ⓒ Ⓟ
Archeolodzy prowadzący prace badawcze na placu Najświętszej Maryi Panny przy kieleckiej bazylice na wzgórzu Gedeona – natrafili na fragmenty renesansowego muru z XVII w., którego bezskutecznie poszukiwali od października.
Firma archeologiczna Glińskich na podstawie zachowanych szkiców i rycin, przedstawiających renesansową bramę przy murze kościoła katedralnego, drewnianą strażnicę oraz areszt, spodziewała się znaleźć ich fragmenty podczas trwających obecnie prac wykopaliskowych. To najlepszy – i ostatni moment na tego typu badania – wkrótce rusza przebudowa placu pomiędzy bazyliką, siedzibą Caritas i Pałacem Biskupów Krakowskich.
Odkryty fragment renesansowego muru jest niewielki. Archeolodzy chcieliby powiększyć odkryty odcinek. Janusz Cedro – Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wyklucza poszerzenia obszaru badań w stronę Muzeum Narodowego – tam bowiem, wskutek najnowszego odkrycia, przesuwają się prace archeologiczne.
Przebudowa płyty placu przy kieleckiej bazylice to element dalszej renowacji i modernizacji zabytkowego centrum Kielc. Zakłada m.in. kompleksową przebudowę nawierzchni jezdni i chodników ulicy Małej, Dużej i Kapitulnej na odcinku od ul. Sienkiewicza do Placu NMP wraz z przebudowę kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia ulicznego. Remont będzie kosztował 7 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniesie 85 proc.
Plac po przebudowie ma być bliższy prawdzie historycznej z początków Kielc. Zostanie wyrównany i pokryty płytami granitowymi. Będzie miał charakter spacerowy, z elementami małej architektury i zieleni. Pozostanie na nim pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.
Kompleksowe badania archeologiczne w Kielcach rozpoczęto w 2007 r. od okolic kościoła św. Wojciecha, które bezsprzecznie są najstarsze.
Osada przedkolacyjna w obrębie dzisiejszych Kielc powstała pod koniec XI lub na początku XII w., kiedy to ufundowano drewniany kościółek św. Wojciecha, który widział później i opisał Jan Długosz. W 1227 r. Kielce – osada książęca przeszła już w ręce biskupów krakowskich, którzy przystąpili do jej rozbudowy, ale już wokół ufundowanej przez bp. Gedeona w 1171 r. na skalistym wzgórzu nowej kolegiaty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.