Kielce: grekokatolicy i prawosławni mogą uczestniczyć w liturgii w swoich kościołach
18 marca 2022 | 12:17 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W Kielcach uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy są zapraszani nie tylko do kościołów diecezjalnych – prawosławni mają do dyspozycji cerkiew, a grekokatolicy – stosowną liturgię w rycie wschodnim w Centrum Duszpasterskim WESOŁA54. Przebywający w Kielcach Ukraińcy ułożyli też tekst modlitwy na czas trwającej agresji, którą można odmawiać w kościołach.
– Zapraszamy do uczestnictwa oraz przekazywania informacji na temat liturgii niedzielnej dla Ukraińców – zachęca ks. prof. Rafał Dudała, rektor kościoła akademickiego św. Jana Pawła II w Kielcach, gdzie liturgia w rycie wschodnim odprawiana jest od kilku lat. Tam gromadzą się co niedziela grekokatolicy, mieszkający w Kielcach, do których teraz dołączyli uchodźcy.
Duszpasterz zaprasza także na liturgię rzymskokatolicką do kościoła akademickiego św. Jana Pawła II, ul. Wesoła 54, w każdą sobotę o godz. 18. 30, gdzie nieustannie trwa modlitwa za uchodźców. Natomiast liturgia greckokatolicka jest sprawowana w Auli Centrum Duszpasterskiego WESOŁA54, przy ul. Wesołej 54 – w każdą niedzielę o godz. 10.
Na liturgię prawosławną zaprasza z kolei ks. Władysław Tyszuk, do cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy, przy ul. Bodzentyńskiej 46, w każdą niedzielę o godz. 10.
Jak poinformował ks. dr Mirosław Cisowski, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa, przebywający w Kielcach uchodźcy wojenni z Ukrainy napisali tekst modlitwy, który może być włączony do modlitwy wiernych. Tekst jest po polsku i po ukraińsku, z transkrypcją. – Można go wykorzystać, zwłaszcza tam gdzie przebywają uchodźcy z Ukrainy. Jeśli będą obecni na Mszy świętej, można ich poprosić o odczytanie – mówi.
W języku polskim tekst modlitwy brzmi następująco: „Dobry Boże, prosimy Cię o pokój na Ukrainie, wybacz agresorom i pomóż im nawrócić się ku dobru, błogosław obrońcom Ukrainy, a uchodźcom dopomóż wrócić do swoich domów. Błogosław także wszystkim, którzy udzielają pomocy ukraińskiemu narodowi”.
Przekazano go także księżom diecezji kieleckiej, w języku ukraińskim, wraz z transkrypcją.
„ДобрийБожєпросимоТебезамир в Україні,простиагресорам і поможиїмстатидобрішими. СпасивсіхсолдатякіохороняютьУкраїну і тимякіпоїхалидопомогтиповернутисядодому. І благословивсіхлюдейякідопомагаютьукраїнськомународу”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.