Kielce: harcerze przekazali biskupowi i mieszkańcom Światło Pokoju
13 grudnia 2021 | 00:04 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W III niedzielę Adwentu Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Kielc i zostało uroczyście przekazane przez harcerzy biskupowi kieleckiemu Janowi Piotrowskiemu po Mszy św. w kościele Akademickim św. Jana Pawła II. Stamtąd zostało przeniesione na kielecki Rynek, aby mogli je odebrać mieszkańcy miasta.
Mszy św. w kościele Akademickim przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Paweł Samiczak, kapelan Kieleckiej Chorągwi ZHP. Wzięły w niej udział delegacje kilkunastu hufców z województwa świętokrzyskiego, m.in. z Miechowa, Sandomierza, Skarżyska-Kamiennej, Jędrzejowa, Buska i Ostrowca Świętokrzyskiego – odpowiedzialnego za tegoroczną sztafetę.
Do hasła Betlejemskiego Światła Pokoju 2021 „Światło Nadziei”, nawiązał w homilii ks. Samiczak.
– Teraz nadzieja jest szczególnie potrzebna człowiekowi, gdyż wielu ludzi wskutek pandemii straciło nadzieję na normalne życie, bo wielu straciło najbliższych – mówił. Zauważył, że wkrótce w wigilijny wieczór stanie się ono symbolem łączności z samotnymi, szczególnie z tymi, którzy przyjęli Chrystusa. Inspiruje także do pomocy tym, którzy czują się zagubieni.
Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowali harcerze z 21 Drużyny Harcerskiej Bogoryjskiej im. Jędrusiów.
Harcerze z Ostrowca Świętokrzyskiego przekazali Światło Pokoju bp. Janowi Piotrowskiemu, który rozdzielał je między delegacje hufców.
Biskup w swoim orędziu zauważył, że radość z niedzieli Gaudete pomnaża obecne w świątyni Światło Pokoju. Nawiązał do historii jego trwania. – Staje się ono promieniem nadziei dla całego świata, a w nadziei zostaliśmy zbawieni – podkreślał bp Piotrowski, zaznaczając różnicę pomiędzy traktowanym po ludzku optymizmem, a chrześcijańską nadzieją.
– Nie wyobrażam sobie, żebym nie wzięła z kościoła, z rąk naszych harcerzy, tego światełka – mówi pani Grażyna Moś, która przyszła z dwójką wnuków. Światło będzie im towarzyszyło w okresie świątecznym i trafi do sąsiadki, która ma złamaną nogę i od pewnego czasu nie może wyjść z domu.
Historia Betlejemskiego Światła Pokoju zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, gdzie narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się płomień, niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty.
Inicjatywa przekazywania Światła Pokoju narodziła się w Austrii w 1986 r., jako jedno z bożonarodzeniowych dzieł charytatywnych na rzecz niepełnosprawnych dzieci oraz osób potrzebujących.
W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę.
Polscy harcerze w betlejemskiej sztafecie uczestniczą od 1991 roku. Przekazanie ognia odbywa się naprzemiennie: raz na Słowacji, raz w Polsce. Światło jest symbolem pokoju, braterstwa, miłości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.