Kielce: 289. inauguracja roku w seminarium duchownym
12 października 2016 | 09:29 | dziar Ⓒ Ⓟ
289. inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym – najstarszej uczelni w Kielcach stała się wydarzeniem w mieście, z udziałem m.in. wojewody świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek i ślubowaniem jedenastu studentów pierwszego roku.
Jak podkreślała wojewoda „młode pokolenie szczególnie potrzebuje dobrych księży i przywódców duchowych”. Przypomniała, że blisko 300 lat istnienia seminarium to bardzo ważny element historii Kielc.
Tradycyjnie inaugurację rozpoczęła Msza św. w seminaryjnym kościele pw. Trójcy Świętej, której przewodniczył bp Jan Piotrowski, z udziałem m.in. bp. Mariana Florczyka i biskupa seniora Kazimierza Ryczana oraz księży profesorów.
Bp Piotrowski w homilii nazwał Jezusa „busolą poszukiwań filozoficznych i teologicznych”, przypomniał, że tylko z Chrystusem można sprostać wyzwaniom współczesnego świata.
W auli im. Biskupa Czesława Kaczmarka, po odśpiewaniu „Gaude mater Polonia” ks. dr Paweł Tambor – rektor WSD, nakreślił program dla społeczności seminarium, w oparciu o naukę, modlitwę, ascezę. Zauważył sens odosobnienia podczas studiów seminaryjnych, aby potem dobrze służyć światu. Zwrócił także uwagę na zacieśnioną współpracę z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, skutkującą np. udaną konferencją studencko – doktorancką.
Oczekiwanym momentem inauguracji było przyjęcie nowych osób do grona studentów. 11 alumnów pierwszego roku poprzez ślubowanie stało się studentami WSD i zarazem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Delegat alumnów, dkn Grzegorz Nowak, życzył im „Jezusowej odwagi” oraz, aby „nigdy nie dali sobie odebrać cennej perły – powołania”.
Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. dr hab. Roman Kuligowski. Mówił on o zjawisku globalizacji – jako wyzwaniu dla współczesnego Kościoła, które jest ambiwalentne – może być zagrożeniem, z drugiej jednak jest szansą na rozwój.
Na zakończenie uroczystości bp Jan Piotrowski przypomniał aktualność encykliki Jana Pawła II – „Fides et ratio – wiara i rozum”, jako inspiracji szczególnie w realizacji studiów seminaryjnych.
W 2015 r. studia w kieleckim seminarium na pierwszym roku rozpoczęło 15 kleryków, w 2014 r. było ich 18. W Polsce obserwuje się kilkunastoprocentowy spadek powołań, na który wpływ mają także czynniki niezależne, jak np. niż demograficzny.
Tegoroczni kandydaci pochodzą z różnych parafii diecezji kieleckiej, m.in. z Włoszczowy, Piekoszowa, Dobrowody, w tym kilku z kieleckiej parafii św. Wojciecha.
Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach dydaktycznie związane są z Wydziałem Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Studia o charakterze filozoficzno-teologicznym kończą się uzyskaniem tytułu magistra teologii. Przedmioty filozoficzne oraz wykłady z historii Kościoła dominują w czasie pierwszych dwóch lat edukacji.
Czas formacji seminaryjnej stwarza także okazję do realizacji osobistych pasji i talentów. Wśród ważnych miejsc obecności alumnów są m.in: posługa w szpitalach, domach pomocy, zespół muzyczny „Kerygmat”, redakcja czasopisma kleryckiego „Obecni”, teatr seminaryjny, zajęcia sportowe i inne.
Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach zostało erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Jest najstarszą uczelnią w Kielcach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.