Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: jutro 75. rocznica zamordowania 45 dzieci żydowskich przez Niemców

22 maja 2018 | 18:23 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ

Uroczystość z okazji 75. rocznicy zamordowanych w maju 1943 r. przez Niemców 45 dzieci żydowskiego pochodzenia odbędzie się 23 maja na cmentarzu żydowskim w Kielcach. Organizatorem jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

W południe przy grobie dzieci na cmentarzu żydowskim na Pakoszu przypomniane zostaną nazwiska zamordowanych dzieci. Uczestnicy zapalą znicze i złożą kwiaty oraz wysłuchają słów przesłania cudem ocalałego z niemieckiej masakry Stefana Zabłockiego.

Po likwidacji w 1942 roku kieleckiego getta została na terenie miasta jedynie garstka Żydów, która była wykorzystywana jako siła robocza w obozach pracy. Niemcy używali ich także do prac związanych z rabowaniem mienia pozostawionego przez wywiezionych do obozu zagłady.

23 maja 1943 urządzono zbiórkę na placu apelowym obozu, podczas której odebrano dzieci rodzicom i zamknięto je razem w drewnianym baraku. Uznane za niezdolne do pracy, a więc niepotrzebne, zostały następnie wywiezione na cmentarz żydowski i tam rozstrzelane.

Jednym z ocalałych był Stefan Zabłocki, który wspominając ten okrutny dzień podkreślał, że po latach od tragedii nadal nie może zrozumieć tego, jak dorosły człowiek może zabijać małe dzieci.

– Zostałem wtrącony do baraku. Zobaczyłem, że jest w nim dziura, przez którą można dostać się na poddasze. Schowałem się tam z dwoma innymi chłopcami. Nic nie widzieliśmy, ale słyszeliśmy silniki aut oraz jak maszerują dorośli i płaczą dzieci. Potem dowiedziałem się, że 45 dzieci zostało zabitych. Najmłodsze miało 15 miesięcy, najstarsze 13 lat – wspominał cudem ocalały mężczyzna.

Po wojnie na terenie cmentarza ustawiono tablicę z nazwiskami pomordowanych dzieci, przygotowano również pomnik na ich grobie. Od kilku lat przyjął się zwyczaj, że odwiedzający cmentarz żydowski kładą na tej mogile zabawki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.