Kielce: Kadrówka wkroczyła do miasta
12 sierpnia 2011 | 18:06 | dziar Ⓒ Ⓟ
Ponad 300 osób po tygodniowej wędrówce szlakiem I Kampanii Kadrowej dotarło 12 sierpnia do Kielc. Uczestników 46. z kolei marszu historycznego powitała na rogatkach miasta Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie RP na Uchodźstwie – śp. Ryszardzie Kaczorowskim.
Pani prezydentowa, która patronat nad imprezą objęła po tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej małżonku, odbierając meldunek od komendanta marszu Jana Józefa Kasprzyka, przypomniała, że podtrzymywanie tradycji legionowej wciąż obowiązuje i wciąż jest Polsce potrzebne.
Uczestnicy marszu, witani przez kilkudziesięciu kielczan, złożyli kwiaty na kwaterze legionistów przy ul. Ściegiennego, zatrzymali się przy zabytkowej figurze Najświętszej Maryi Panny z czasów I Kadrowej i wzięli udział w uroczystym apelu pod Pomnikiem Czynu Legionowego, witani tutaj przez prezydenta, wojewodę, przedstawicieli władz samorządowych, posłów ziemi świętokrzyskiej i środowiska kombatanckie.
W tegorocznym marszu do Kielc dotarli m.in.: młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerze, uczniowie szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierze z jednostek dziedziczących tradycje legionowe, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz kawalerzyści grup rekonstrukcji historycznej.
Organizowany od 1924 r. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętnia epizod z początku I wojny światowej, gdy legioniści Józefa Piłsudskiego przekroczyli granicę zaborów austriackiego i rosyjskiego i po dojściu do Kielc, stoczyli tutaj pierwsze boje.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń uczestnicy, po wyjściu z krakowskich Oleandrów, wędrowali przez województwa małopolskie i świętokrzyskie, głównie w obrębie diecezji kieleckiej przez: Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny, Chęciny, Szewce i Bolechowice. W czasie marszu, który zgodnie z tradycją ma charakter wojskowo–edukacyjny, odbywają się zajęcia szkoleniowe, sportowe, ogniska itp., mające na celu rozbudzanie uczuć patriotycznych. Odwiedzane są także miejsca związane z marszałkiem Piłsudskim, np. Jędrzejów.
Dzisiaj z okazji wejścia Kadrówki na placu Artystów w Kielcach otwarto wystawę „Legionowym szlakiem”. Na 26 planszach pokazana jest historia walk I Kompanii Kadrowej w sierpniu 1914 roku oraz tradycje Marszu Szlakiem Kadrówki. Wystawa, która potrwa do 26 sierpnia, pokazuje m.in. miasta, przez które maszerowali strzelcy i że to właśnie w Kielcach powstał pierwszy pułk odrodzonego wojska polskiego.
Także dzisiaj w Muzeum Historii Kielc od godz. 10 do 18 odbywa się cykliczna projekcja dokumentalnego filmu archiwalnego „Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej”.
I Kompania Kadrowa liczyła 160 żołnierzy, którzy wyruszyli z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. Był to pierwszy od czasów Powstania Listopadowego wymarsz wojska w polskich mundurach. Jakkolwiek w sensie militarnym był to raczej epizod, wydarzenie to miało duże znaczenie społeczne i polityczne jako wyraz woli walki o niepodległą Polskę. Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano w 1924 r. Przed wojną odbyło się 15 takich marszów. W PRL przez dziesięciolecia były one zakazane.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.