Kielce: 20 kandydatów w seminarium duchownym
20 września 2010 | 12:27 | dziar Ⓒ Ⓟ
Do 20 wzrosła liczba kandydatów na I rok studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. To o dwóch studentów więcej niż w ubiegłym roku akademickim.
– „W minionych latach nowy rok rozpoczynało od 17 do 19 kleryków, zatem to dobry wynik” – mówi ks. wicerektor Adam Perz. Także ks. rektor Władysław Sowa jest bardzo zadowolony z tak dobrego naboru na I rok – pomimo „trudnych miesięcy i atmosfery, szczególnie w mediach, niesprzyjającej powołaniom”. Dodatkowym aspektem niesprzyjającym seminarium jest niż demograficzny, który zdaniem księdza rektora, powoduje zamykanie niektórych kierunków świeckich.
Kandydaci do seminarium pochodzą w większości z parafii wiejskich, m.in. z Drugni, Oksy i małomiasteczkowych, np. ze Szczekocin, Włoszczowy, Pierzchnicy. Tylko dwóch jest z Kielc – obaj z parafii św. Jadwigi Królowej. Po dwóch kleryków I roku jest także z parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie, z parafii Chrystusa Odkupiciela w Nowinach oraz dwóch z diecezji tarnowskiej.
Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach trwają 6 lat. Realizowany jest program filozoficzno-teologiczny ustalony we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.
W roku 2009/ 2010 w kieleckim WSD studiowało 74 studentów. Do dyspozycji seminarzystów jest odnowiony gmach seminarium, seminaryjny kościół Trójcy Świętej i kaplica św. Kazimierza w obrębie seminarium, dobrze wyposażona biblioteka, szeroki wybór kół zainteresowań, ponadto Teatr Seminarium, zespół muzyczny „Kerygmat”, Klerycki Krąg Harcerski, czasopismo „Obecni”.
Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach zostało erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Jest najstarszą uczelnią w Kielcach. Seminarium od 2009 r. afiliowane jest z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.