Kielce: kard. Macharski i rodzina Deskurów na otwarciu wystawy w Muzeum Diecezjalnym
26 marca 2011 | 16:11 | dziar Ⓒ Ⓟ
Kard. Franciszek Macharski, bp Kazimierz Ryczan, bp Kazimierz Gurda i Deskurowie z różnych zakątków Europy gościli dzisiaj w Kielcach na otwarciu wystawy w Muzeum Diecezjalnym pt. „Rodzina Deskurów – Bogu i Ojczyźnie”.
Na wystawie znalazły się dotąd niepublikowane dokumenty rodzinne, osobiste listy, meble, portrety i liczne fotografie, np. kard. Andrzeja Marii Deskura z Janem Pawłem II. Najstarszy dokument, związany z polską linią Deskurów pochodzi z 1582 r., indygenat – przyznający polskie obywatelstwo francuskim Deskurom, z podpisem Stanisława Augusta – z 1766 roku, są także paszporty Deskurów – zesłańców syberyjskich.
Wiele eksponatów podkreśla związek Deskurów z diecezją kielecką – siedzibą spolonizowanej rodziny był nabyty od Dembowskich w 1834 r. majątek Sancygniów k. Pińczowa, gdzie zbudowano okazały pałac.
Deskurowie byli fundatorami wielu kościołów i kaplic w Polsce.
Po II wojnie światowej i upaństwowieniu majątku rodzina musiała Sancygniów opuścić. Kard. Deskur – osobisty przyjaciel Jana Pawła II był absolwentem kieleckiego liceum im. Śniadeckich.
O związkach kard. Deskura z polskim papieżem mówił m.in. kard. Macharski. Przypomniał, że kard. Deskur został dotknięty cierpieniem i kalectwem tuż przed konklawe, które przeżył na wózku inwalidzkim. Był do niego przykuty przez 33 lata.
Bp Kazimierz Ryczan z kolei podkreślił patriotyzm rodziny Deskurów, ich wierność Bogu i ojczyźnie oraz przesłanie wystawy – która ma przypominać zasługi rodziny Deskurów, ale i rozbudzać zainteresowanie historią i służbą Polsce.
„Czyń coć powinien, nie patrzaj na resztę” – dewiza rodu dobrze komponowała się z przesłaniem zgromadzonych pamiątek, w liczbie ponad 150.
Obecny na wernisażu aktor Andrzej Deskur – recytował wiersze i odczytał list jednego z Deskurów – zesłańców syberyjskich, skierowany do przyszłych pokoleń, wzywający do miłości do ojczyzny.
Wystawie towarzyszą publikacje poświęcone rodzinie Deskurów: katalog „Rodzina Deskurów” oraz książka o Sancygniowie Konstancji Nałęcz – Nieniewskiej pt. „Dom rodzinny świat utracony?”
Ekspozycję w Muzeum Diecezjalnym można oglądać do końca października.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.