Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: koncert pieśni żydowskich w wykonaniu zespołu z Białorusi

11.09.2017 , apis, Kielce, 11-09-2017 Ⓒ ℗

Entuzjastycznie przyjęto występ białoruskiego zespołu „Baruch Band”, który 10 września wykonał tradycyjne pieśni żydowskie oraz utwory współczesnych żydowskich autorów podczas koncertu inaugurującego rok pracy Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach.

Nagrodzony przez kielczan owacyjnymi oklaskami „Baruch Band”, to zespół reprezentujący Stowarzyszenie Dialogu Żydowsko-Chrześcijańskiego „Shomer-international”.

Zespół młodych artystów znakomicie i dynamicznie wykonywał tradycyjne pieśni żydowskie oraz utwory współczesnych żydowskich autorów w języku hebrajskim, jidysz, rosyjskim i polskim.

Artyści podkreślali w swych wypowiedziach do publiczności, że ogromnym przeżyciem dla nich jest koncert w tak szczególnym miejscu, jakim jest kamienica, w której w 1946 roku rozegrały się tragiczne wydarzenia.

„Baruch Band” występował wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach na Białorusi, w USA, Polsce, Izraelu, Niemczech, na Łotwie i Litwie. Ma na swoim koncie 3 płyty: “To mój naród”, „Melodie Sztetlu” oraz „New Jew” z autorskimi nowoczesnymi aranżacjami.

Koncert zorganizowany był przez Stowarzyszenie im Jana Karskiego. Sfinansowany został przez Urząd Miasta Kielce.

Podczas inauguracji kolejnego roku pracy Piotr Świerczyński, kierownik Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu przedstawił najważniejsze zaplanowane wydarzenia.

Najbliższe spotkanie z Jolantą Nowaczyk pt. „Międzykulturowa podróż – pierwsze zdania” odbędzie się 18 września.

Pofestiwalowe pokazy filmów z Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej zorganizowane zostaną w dniach 20 i 27 września.

W dniach 1-8 października odbywać się będą obchody Tygodnia Modlitw za Uchodźców zorganizowanego we współpracy z Sant’Edigio – Centrum Duszpasterskim Wesoła 54.

Pierwsze wykłady w cyklu „ABC Judaizmu” zainaugurowane zostaną 15 października. W tym roku zaplanowany został cykl spotkań o patriotyzmie – czym jest i co robić, żeby nie przeradzał się w nacjonalizm.

W przyszły roku zorganizowane zostaną sztandarowe wydarzenia, m.in. związane z rocznicą Marca 1968 i rocznicą śmierci Ireny Sendlerowej, a także Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie, Dni Tischnerowskie.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego powstało w 2005 roku, jako swego rodzaju kontynuacja Obywatelskiego Stowarzyszenia „Pamięć – Dialog – Pojednanie”, które zawiązało się w celu przygotowania godnych obchodów 50. rocznicy pogromu kieleckiego w 1996 roku. Jego początki wiążą się również z inicjatywą nadania Gimnazjum Integracyjnemu imienia Jana Karskiego.

Stowarzyszenie tworzy grupa ok. 30 osób poruszonych ideą Jana Karskiego, który wielokrotnie powtarzał: „uczynienie świata lepszym jest możliwe, że podejmowanie bezustannych wysiłków w tym celu jest konieczne, a zaniechanie naprawy i obojętność na zło jest zbrodnią i grzechem”.

W roku 2015, podczas obchodów 10-lecie działalności Stowarzyszenia, powołano do życia Instytut Kultury Spotkania i Dialogu. Od tego momentu Stowarzyszenie ma też własną siedzibę w budynku przy ulicy Planty 7, który był świadkiem tragicznych wydarzeń z 1946 roku.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.