Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: konferencja i warsztaty o zmniejszaniu zachorowalności na cukrzycę

13.11.2017 , apis, Kielce, 13-11-2017 Ⓒ ℗

Konferencja na temat programów zdrowotnych mających na celu zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy oraz bezpłatne warsztaty edukacyjne dotyczące profilaktyki – odbyły się 13 listopada w Kielcach. Spotkania odbywały się pod hasłem „Razem koordynujmy cukrzycę”.

W przeddzień Światowego Dnia Walki z Cukrzycą Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej zorganizowały w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach spotkania dotyczące programów zdrowotnych mających wpłynąć na zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu tej choroby. O nich poinformowani zostali samorządowcy regionu świętokrzyskiego.

Podczas bezpłatnych warsztatów osoby chore mogły skorzystać z konsultacji żywieniowych. Dowiedzieli się m.in., w jaki sposób komponować dietę, aby kontrolować ilość węglowodanów w całodziennym jadłospisie i poszczególnych posiłkach oraz jak skutecznie zapobiegać cukrzycy i towarzyszącym chorobie powikłaniom.

Do dyskusji programów zdrowotnych zaproszeni zostali: posłanka Anna Krupka z Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów, senatorowie Krzysztof Słoń i Jacek Włosowicz, poseł Maria Zuba, Marek Tombarkiewicz – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski, dr n. med. Wioletta Mościcka-Staszczyk – Konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii, dr Jerzy Gryglewicz – ekspert w zakresie ochrony zdrowia, Beata Stepanow – prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Zdaniem osób uczestniczących w konferencji, programy polityki zdrowotnej w zakresie cukrzycy mają kluczowe znaczenie, ponieważ umożliwiają realizację potrzeb zdrowotnych mieszkańców i przeciwdziałają rozwojowi groźnych dla życia i zdrowia powikłań u pacjentów z cukrzycą.

Szacuje się bowiem, że u co drugiego chorego występuje choroba niedokrwienna serca, a 2/3 zgonów u diabetyków powodują powikłania sercowo-naczyniowe.

Powikłania te są najczęstsze, najbardziej niebezpieczne i najbardziej kosztochłonne.

W celu zahamowania epidemii cukrzycy Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej nawiązały współpracę z samorządami terytorialnymi wybranych województw: świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, lubelskim i wielkopolskim.

Jej efektem są pilotażowe spotkania dedykowane tworzeniu programów polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki, wczesnego wykrywania i zapobiegania rozwojowi cukrzycy oraz jej powikłaniom.

Posłanka Anna Krupka Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów wyjaśniła, że w ramach programu opieki zdrowotnej nad pacjentem „Razem koordynujmy cukrzycę” eksperci przekażą przedstawicielom samorządów terytorialnych wiedzę, jak opracowywać skuteczne programy opieki zdrowotnej, które sprawią, że chorzy będą kontrolowali cukrzycę i że będzie ona wcześniej wykrywalna.

Posłanka podkreśliła, że samorządowcy będą zachęcani do tego, aby tworzyli te programy jak najszybciej, gdyż problem związany z chorobą cukrzycy jest bardzo poważny, bo co roku wzrasta zachorowalność na nią.

Gospodarz spotkania, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek wyraziła zadowolenie, że akcja ta ma miejsce w regionie świętokrzyskim, w którym jest bardzo dużo osób leczonych na cukrzycę.

W ramach projektu została opracowana przez ekspertów ochrony zdrowia publikacja zawierająca programy zdrowotne, które są możliwe do inkorporowania do systemu opieki zdrowotnej w wybranych regionach kraju.

Zawiera ona projekty zapobiegania rozwojowi cukrzycy i jej powikłaniom, zaopiniowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz praktyczny poradnik dla władz samorządowych pomocny w tworzeniu indywidualnego regionalnego programu polityki zdrowotnej w aspekcie cukrzycy dla mieszkańców województwa.

W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, a zachorowalność ciągle rośnie. Eksperci alarmują, że w województwie świętokrzyskim w 2020 r. liczba nowych pacjentów z cukrzycą wyniesie 5,13 tys., a w 2029 r. aż 5,41 tys. mieszkańców.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.