Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: konferencja nt. społeczności żydowskiej w Małopolsce (zapowiedź)

24 czerwca 2018 | 19:14 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Działania naukowe i edukacyjne dla upamiętniania społeczności żydowskiej, stan badań i inicjatywy w procesie pamięci w Bodzentynie, Chęcinach, Szydłowie, Wodzisławiu, Lelowie, Kielcach, dyskusje i towarzyszące wystawy – to najważniejsze wydarzenia konferencji popularno – naukowej pt. „Społeczność żydowska w Małopolsce”, która odbędzie się 4 lipca 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach.

Organizatorami przedsięwzięcia są Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Archiwum Państwowe w Kielcach. Konferencja jest organizowana w ramach obchodów Pamięć Pokoleń.

Spotkanie składa się z dwóch części. Pierwszą rozpocznie wystąpienie Krzysztofa Tworogowskiego (Urząd Miasta Kielce) na temat: „Endlösung der Judenfrage-Seminaria naukowe w Berlinie. Współpraca Urzędu Miasta w Kielcach z Gedenk-Und Bildungstätte Haus der Wannsee-konferenz”.

Następnie Konrad Szymański (Urząd Miasta Chęciny) opisze „Sposoby upamiętniania kultury żydowskiej w Chęcinach jako przykłady wkładu jednostek samorządowych w ochronę dziedzictwa narodowego”, a dr Tomasz Domański (IPN Delegatura w Kielcach) przedstawi działania naukowe i edukacyjne dotyczące dziejów Żydów i relacji polsko-żydowskich realizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Jacek Sierka z Fundacja Pojednanie przypomni kontakty z kieleckim Żydami. Dr Justyna Staszewska opowie o działalności Towarzystwa Dawida Rubinowicza w Bodzentynie, a ks. prof. UKSW dr hab. Paweł Mazanka (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) przedstawi skomplikowane relacje polsko-żydowskie na przykładzie gminy Szydłów.

W drugiej części konferencji dr Lech Frączek z Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego omówi społeczność żydowską miasteczka na bazie aktów stanu cywilnego. Dr hab. UJK Mirosław Wójcik przybliży uczestnikom konferencji społeczne i historyczne tło zamieszek antyżydowskich w Wodzisławiu w dniach 18-19 listopada 1918 r. Dominik Flisiak (Instytut Historii UJK) wystąpi z tematem „Antyżydowskie zamieszki w Kielcach z pierwszej połowy lipca 1921 roku w świetle zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach”. Będzie także mowa o społeczności żydowskiej przedstawianej w prasie kieleckiej i dotyczących jej adnotacjach urzędowych.
Podczas konferencji zaprezentowane zostaną dwie wystawy: „Judaica w zbiorach specjalnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach” autorstwa Danuty Letkowskiej i Elżbiety Woźniczki (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach) oraz „Polacy ratujący Żydów w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach”, której autorką jest Iwona Pogorzelska (Archiwum Państwowe w Kielcach).

Wydarzenie objęte jest patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 i patronatem medialnym Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.