Kielce: konferencja z laureatami medalu „Per Artem Ad Deum”
13 czerwca 2018 | 08:07 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ
Konferencja „Per Artem Ad Deum”, zorganizowana 12 czerwca podczas trwających Targów SacroExpo była okazją, by poznać bliżej o. prof. dr hab. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP i rosyjskiego reżysera Aleksandra Sokurowa – uhonorowanych wczoraj Medalem Papieskiej Rady ds. Kultury na Targach Kielce.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników i zwiedzających ekspozycje sakralne. Laureaci i zaproszeni prelegenci związani ze sztuką sakralną podzielili się z przybyłymi osobami swoją wiedzą i doświadczeniami.
Prowadzący konferencję ks. dr hab. Marek Lis, teolog, filmoznawca, profesor Uniwersytetu Opolskiego, członek jury ekumenicznego na festiwalach filmowych m.in. w Cannes wygłosił referat na temat sacrum w sztuce filmowej i jednocześnie stworzył klimat do spotkania z o. prof. Janem Andrzejem Kłoczowskim OP, dominikaninem, teologiem, profesorem filozofii.
Na scenie laureatowi papieskiego medalu towarzyszył historyk sztuki prof. bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. W swoim wystąpieniu o. J. Kłoczowski OP poruszył zagadnienia związane z obecnością kiczu w sztuce, także sakralnej. Podkreślał, że jednym z wymiarów piękna, jest jego bezinteresowność.
Dominikanin, zwracając uwagę na sposób traktowania Boga w dzisiejszych czasach, odwołał się przy tym do przemyśleń mistrza Eckharta, który w jednym ze swoich kazań porównał Boga do świeczki, wykorzystywanej przez niektórych ludzi do osiągnięcia celu. – Po zaspokojeniu tego pragnienia, świeczka zostaje zdmuchnięta, gdyż jest niepotrzebna – mówił wybitny teolog.
Słuchacze z zainteresowaniem wysłuchali wywiadu dr Iriny Tatarowej, badaczki kina z Aleksandrem Sokurowem, zaliczanym przez Europejską Akademię Filmową zaliczonego w poczet 100 najlepszych reżyserów.
Tegoroczny laureat medalu papieskiego określił siebie mianem prostego człowieka. Wspominał swój sekretny chrzest w Kaliningradzie oraz trudną sytuację w kraju rodzinnym, w którym jego filmy często były cenzurowane.
– Bardzo często podczas zwykłych życiowych wypadków szukamy pomocy w pięknych słowach. Odnajdujemy ją, ale wszystko co piękne przemija. I musimy cały ten proces zaczynać od początku – mówił o roli swej sztuki. Dodał, że czas pięknych słów już minął, gdyż zostały zapisane i rozmnożone, a teraz potrzebne jest działanie.
Reżyser podkreślił, że przyjął nagrodę z szacunku dla jej wartości, a przyjechał do Kielc także po to, by mieć szansę głośno mówić o tym, że pora zatrzymać absurdy i podnieść głowę oraz zażądać od polityków zaprzestania działań wojennych.
Konferencja „Per Artem Ad Deum” zorganizowana była po raz drugi na kieleckiej imprezie targowej. Medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum” przyznawany jest podczas SacroExpo od 2005 r. za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.