Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: księża pomogą odnowić zabytkowy Dom Długosza

16.05.2018 , dziar, Kielce Ⓒ ℗

Księża z diecezji kieleckiej pomogą w sfinansowaniu remontu XV-wiecznego Domu Długosza w Wiślicy. Na ten cel przeznaczą ofiary złożone podczas tegorocznego Dnia Kapłańskiego, którego obchody odbędą się 24 maja w kieleckiej katedrze, z inicjatywy bp. Jana Piotrowskiego.

Do udziału w obchodach święta Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, nazywanego potocznie Dniem Kapłańskim, bp Piotrowski zaprasza wszystkich diecezjan. Tradycyjnie z tej okazji, księża złożą ofiary, które zostaną przeznaczone na potrzeby diecezji. W tym roku będzie to odnowienie XV-wiecznego Domu Długosza w Wiślicy.

Nawiązując do tematu trwającego roku duszpasterskiego, bp Piotrowski przypomniał w okolicznościowym komunikacie, że obchodzone 24 maja święto „wpisuje się w rozważaną przez Kościół w Polsce prawdę, że jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Zauważył także, że napełnienie Duchem Świętym „dokonało się już w chwili Chrztu świętego, a potem zostało dopełnione w sakramencie bierzmowania”. Zwrócił też uwagę, że to dzięki Duchowi Świętemu księża mogą wypełniać swoją kapłańską posługę.

Materialne wsparcie przez kapłanów potrzeb diecezji, to tradycja corocznych obchodów. Do tej pory kieleccy księża wspierali mi.n. działalność klasztorów kontemplacyjnych, budowę pomnika dedykowanego kapłanom – męczennikom II wojny światowej i czasów komunizmu, czy zdolną młodzież w ramach Funduszu Stypendialnego im. Ks. Bp. Czesława Kaczmarka. XV-wieczny Dom Długosza, w którego remoncie pomogą w tym roku, znajduje się w Wiślicy – miejscu ważnym dla lokalnego Kościoła, gdzie każdego roku odbywa się diecezjalne spotkanie młodych i skąd wyrusza diecezjalna pielgrzymka piesza na Jasną Górę.

Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana to jedno z najnowszych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Ustanowione zostało w 2012 r. przez Konferencję Episkopatu Polski w odpowiedzi na propozycję Benedykta XVI, by w ten sposób upamiętnić Rok Kapłański.

Papież Benedykt XVI zaproponował wprowadzenie tego święta, w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty i zakony dla upamiętnienia Roku Kapłańskiego, który był obchodzony od 19 czerwca 2009 r. do 11 czerwca 2010 r.

Biskupi chcieli, aby święto, wprowadzone w ostatnich dniach pontyfikatu papieża Benedykta XVI i będące dla Kościoła w Polsce niejako jego testamentem duchowym, przyczyniało się do pogłębiania świętości życia duchowieństwa i stało się inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania do służby kapłańskiej. Dzień Kapłański wpisuje się w tzw. stałą formację kapłanów. W Kielcach w obchodach organizowanych od kilku lat uczestniczy zazwyczaj ok. 150 – 200 księży z diecezji kieleckiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.