Kielce: Kulturowy projekt „Szczeliny pamięci” towarzyszy konferencji o żydowskim dziedzictwie w polskich miastach
29 listopada 2022 | 19:53 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Wystawy, projekcje dokumentów, spotkania z autorami książek, panele dyskusyjne realizowane pod hasłem „Szczeliny pamięci” od 2 do 6 grudnia przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, towarzyszą ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Żydowscy obywatele polskich miast i ich żydowskie dziedzictwo”.
Już 2 grudnia w piątek w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, przy ul. Planty 7 odbędzie się otwarcie wystawy prac litewskiej artystki Dovilė Dagienė „Pamięć roślin”. Ekspozycja to efekt oryginalnego potraktowania fotografii twarzy dzieci Holocaustu, co skutkuje ich wizerunkami na liściach roślin. Dovilė Dagienė Doda to artystka-fotografik, doktor sztuki Wileńskiej Akademii. Prace artystki inspirowane są eksploracją pamięci i zapomnienia, miejscem i czasem.
Z kolei 3 grudnia w sobotę w kinie „Moskwa” można będzie zobaczyć filmowy dokument „Przy Planty 7/9” w reżyserii Lawrence Loewingera i Michała Jaskulskiego, reklamowany jako „film o wielkiej pracy nad pamięcią dokonanej w Kielcach, mieście pogromu”.
„Dziady i dybuki” to z kolei tytuł spotkania autorskiego z Jarosławem Kurskim, autorem książki pod tym samym tytułem, które odbędzie się w poniedziałek 5 grudnia w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu.
Książka Kurskiego to opowieść o skomplikowanych losach rodziny, dochodzeniu do prawdy, własnym pochodzeniu, korzeniach celowo przez przodków ukrywanych.
Jarosław Kurski – zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, w czasach PRL działał w opozycji demokratycznej, w latach 1989-90 był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. Autor esejów o Raymondzie Aronie „Pokój z widokiem na historię” oraz biografii „Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności”.
We wtorek 6 grudnia w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu gośćmi debaty pt. „Czego uczymy się badając relacje polsko-żydowskie będą: Anna Bikont, Bożena Szaynok, Grzegorz Gauden, Jan Tomasz Gros.
Anna Bikont to dziennikarka, reporterka, z wykształcenia psycholożka. Autorka książki „My z Jedwabnego”, za którą wyróżniona została Europejską Nagrodą Książkową i amerykańską nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holocaustu National Jewish Book Award. Wydała również biografię „Sendlerowa. W ukryciu” oraz „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”.
Prof. dr hab. Bożena Szaynok jest związana z Uniwersytetem Wrocławskim, specjalizuje się w historii najnowszej, historii stosunków polsko-izraelskich, historii Żydów w Polsce po 1945 roku, historii Polski i powszechnej XX wieku. Prowadziła wykłady w: Holocaust Memorial Museum, Yale University, Columbia University, Central Connecticut State University oraz Hebrew University.
Jan Tomasz Gross – socjolog i historyk specjalizujący się w europejskiej historii XX wieku i historii Zagłady Żydów, profesor historii na Uniwersytecie Princeton, jest autorem m.in.: „Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka”, ”Strach: antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści”.
Grzegorz Gauden – prawnik i ekonomista, był działaczem i dziennikarzem Solidarności w Poznaniu. W latach 2004–2006 był redaktorem naczelnym ,,Rzeczpospolitej” oraz dyrektorem Instytutu Książki w Krakowie. Jest autorem książki „Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918”.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Projekt „Szczeliny pamięci” został dofinansowany przez Litewski Instytut Kultury i Fundację im. Róży Luksemburg w Polsce.
Wszystkie wydarzenia kulturowe towarzyszą konferencji naukowej pt. „Żydowscy obywatele polskich miast i ich żydowskie dziedzictwo”, która potrwa od 5 do 6 grudnia w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Wystąpienia naukowe dotyczące kwestii pamięci i niepamięci o żydowskich Polakach, fenomenu sztetla w ogólności i w szczegółach, Zagłady itd. – przedstawią naukowcy z różnych ośrodków uniwersyteckich i badawczych. Konferencja została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Kielcach, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.