Kielce: liczne motywy bożonarodzeniowe na wystawie w sztuki ludowej
29 listopada 2011 | 11:14 | dziar Ⓒ Ⓟ
Do końca grudnia można oglądać 39. Wystawę Pokonkursową Ludowej Sztuki Religijnej w siedzibie Stowarzyszenia Civitas Christiana, na której są licznie reprezentowane motywy bożonarodzeniowe w rzeźbie, ceramice, malarstwie.
Komisarz wystawy Marta Czerwiak podkreśla, że Boże Narodzenie to wciąż chętnie wykorzystywany motyw przez twórców ludowych i równie chętnie oglądany przez zwiedzających.
„Od lat piękne szopki wypalane w glinie prezentuje np. nasz czołowy ceramik Elżbieta Klimczak z Chałupek. Zainteresowanie odwiedzających wzbudza w tym roku „Święty Mikołaj” Leszka Baczkowskiego – rzeźba w drewnie, z charakterystycznym, dołączonym do postaci świętego tryptykiem w konwencji scen bożonarodzeniowych” – mówi.
Na wystawie prezentowane są szopki ze Świętą Rodziną, pokłon pasterzy i Trzech Króli. Chętnie wykorzystywany przez ludowych twórców jest także motyw Piet, kapliczek przydrożnych, scen biblijnych .
„Tematyka religijna daje duże możliwości indywidualnej wypowiedzi. Komisja artystyczna premiuje te prace, które wyróżniają się indywidualną poetyką” – podkreśla Nina Skotnicka – kustosz Muzeum Narodowego w Kielcach i członek konkursowego jury.
Komisja konkursowa w tym roku nie dostrzegła jednak wybitnych zjawisk artystycznych, które przecierałyby nowe kierunki w sztuce ludowej. Jury konkursowe nie przyznało I miejsca. Nagrody specjalne otrzymali: ceramik Elżbieta Klimczak (Nagroda Wojewody Świętokrzyskiego) oraz rzeźbiarz i malarz – Marian Porada (Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego). Nagroda Specjalna Prezydenta Kielc przypadła rzeźbiarzowi Antoniemu Baranowi.
Drugie nagrody otrzymało trzech twórców, trzecie – czterech, przyznano także siedem wyróżnień.
Wystawa jest czynna od 9 listopada do 30 grudnia. Ekspozycja jest dostępna od poniedziałku do piątku w w godz. 10–14, w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Okrzei 18.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.