Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: Marsz Życia przeszedł ulicami miasta

10.06.2018 , dziar, Kielce, 10-06-2018 Ⓒ ℗

Msza św. w bazylice katedralnej, barwny korowód ok. tysiąca uczestników – wspólnot i rodzin na ulicach Kielc, wątki stulecia niepodległości oraz festyn prorodzinny na pl. Artystów, złożyły się na dzisiejszy Marsz dla Życia i Rodziny.

Homilię podczas Mszy św. w bazylice katedralnej wygłosił ks. dr Jan Jagiełka – diecezjalny duszpasterz chorych i niepełnosprawnych, dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Mówił w niej o wyjątkowości daru życia w różnych jego przejawach, od poczęcia aż do śmierci.

Przypominał również dokonania nauk biologicznych i medycznych, które empirycznie potwierdzają początek życia w chwili połączenia się komórki męskiej i żeńskiej, mówił o „wielkiej dynamice życia prenatalnego”. – Zachwycajmy się życiem, chrońmy życie i radujmy się nim – apelował ks. Jagiełka.

Po Mszy św. wyruszył Marsz dla Życia i Rodziny, z towarzyszeniem m.in. orkiestry dętej z Bodzentyna. Niesiono biało – czerwone flagi, w tym jedną kilkunastometrową. Pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego uczestnicy marszu uczcili żołnierzy, którzy sto lat temu wywalczyli niepodległość Polski.

Członkowie wspólnot, ruchów, stowarzyszeń katolickich, m.in. Akcji Katolickiej, Ruchu Światło – Życie, czy Stowarzyszenia Młodzi Patrioci, nieśli transparenty pro-life. Licznie uczestniczyły rodziny z dziećmi.

Pani Klaudyna z podkieleckiej parafii była z trójką swoich dzieci. – Cieszę się, że mogę z ludźmi myślącymi podobnie wyrazić mój pogląd na życie. Mam małe dzieci, chcę, aby rosły w kraju chroniącym życie, ale także mam starsze i chore osoby pod opieką. Zapewniam, one również kochają życie i nawet w chwilach cierpienia jest ono dla nich bardzo cenne – mówi w rozmowie z KAI.

Wydarzenie zakończył festyn rodzinny na Placu Artystów, z atrakcjami dla całych rodzin.

Patronat nad marszem objął Wojciech Lubawski – prezydent Kielc.

Podobny Marsz odbył się także m.in. w Busku – Zdroju i Włoszczowie. Marszom towarzyszyło hasło „Polska rodziną silna”.

Jak przypominał w komunikacie poprzedzającym marsz bp Jan Piotrowski – tegoroczny marsz to także forma wdzięczności Panu Bogu za wolność i niepodległość, za każde ludzkie życie i za rodzinę. „Obecny rok 2018 obfituje w niezwykle ważne rocznice i wydarzenia dla naszej Ojczyzny. Przede wszystkim jest to 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości” – pisał w komunikacie biskup kielecki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.