Kielce: metropolita lubelski będzie przewodniczył obchodom uroczystości patronki miasta (zapowiedź)
26 kwietnia 2023 | 22:34 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
7 maja to wyjątkowe święto Kielc – odpust patronki miasta MB Łaskawej Kieleckiej, która od stuleci odbiera cześć, najpierw w kieleckiej kolegiacie, a potem w katedrze i bazylice. W tegoroczne święto głównej Mszy św. odpustowej o godz. 18 w kieleckiej bazylice, będzie przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
– Przygotowując się do odpustu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej od soboty – 29 kwietnia rozpoczynamy Nowennę przed tą uroczystością, sprawowaną o godz. 17.30 – zapowiada ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej. Natomiast po odpustowej Eucharystii 7 maja i błogosławieństwie miastu i jego mieszkańcom – wyruszy procesja różańcowa. Nawiązuje ona do wielowiekowej tradycji Kielc, a została reaktywowana kilka lat temu.
Kult obrazu nieznanego autora sięga przełomu XVI/XVII w.
W 1600 r. kanonik krakowski Wojciech Piotrowski podarował kolegiacie kieleckiej obraz, który jest czczony jako Cudowny Obraz Pani Łaskawej Kieleckiej. Obraz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem to dzieło nieznanego autora z przełomu XVI/XVII wieku. Już w latach 30. XVII wieku wizerunek zdobiły sukienki z klejnotami.
Szczególne nabożeństwo mieszkańców Kielc i okolic do Matki Bożej wiąże się z erygowanym przy kieleckiej kolegiacie Arcybractwie Różańcowym w 1626. W XVII wieku pojawił się na nim napis: „Matka Boża Łaskawa Kielecka”. Wizerunek był koronowany w 1630 roku, później ufundowano dla niego srebrną sukienkę.
W 1730 r. Madonnę umieszczono w specjalnym ołtarzu ufundowanym przez biskupa Felicjana Konstantego Szaniawskiego. W 1757 r. Obraz odnowił ks. Antoni Brygierski, znany malarz XVIII-wieczny.
Z biegiem lat rozrastało się nabożeństwo różańcowe do tego stopnia, że w połowie XIX wieku przeniesiono uroczystość odpustową, którą od wieków odprawiano w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na pierwszą niedzielę października. Na odpusty różańcowe do Kielc ściągały tłumy z bliższej i dalszej okolicy: od Suchedniowa i Wąchocka do Buska i Stopnicy i od Bielin, do Radoszyc i Włoszczowy. Ilość komunikujących w tym dniu przekraczała liczbę 3.000 wiernych.
Gdy proboszczem katedry został ksiądz Mieczysław Jaworski, (późniejszy Biskup Pomocniczy Ordynariusza Kieleckiego), kult związany z majowym odpustem, na nowo się ożywił. Powstała pieśń o Matce Bożej Łaskawej Kieleckiej, której autorem jest Wacław Wilk-Wilczyński, a muzykę skomponował Jerzy Rosiński: „W prasterej kieleckiej świątyni…”
Jan Paweł II będąc w Kielcach 3 czerwca 1991 r. koronował słynący łaskami obraz Maryi. Na zakończenie Eucharystii w Masłowie Papież powiedział: „Dokonałem koronacji od wieków czczonego obrazu Matki Bożej Łaskawej w katedrze kieleckiej. Owa koronacja przypada w 820 rocznicę konsekracji waszej katedry. W macierzyńskie dłonie Matki Bożej Łaskawej oddaję tę ziemię i jej mieszkańców”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.