Kielce/Michniów: spektakle muzyczne upamiętniające ofiary pacyfikacji wsi
04 października 2023 | 14:19 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Spektakl słowno-muzyczny „Nigdy więcej”, powstały w związku z upamiętnieniem ofiar w 80. rocznicę pacyfikacji dokonanej przez Niemców w czasie II wojny światowej, można będzie zobaczyć 6 października w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, a już dzisiaj 4 października młodzi aktorzy zaprezentują w Wojewódzkim domu Kultury w Kielcach „Czas Superbohaterów II” będący hołdem ofiarom pacyfikacji Michniowa.
W 1943 r. niemieckie siły policyjne w wyjątkowo okrutny sposób spacyfikowały wieś Michniów, mordując 12 i 13 lipca 204 mieszkańców. Z biegiem lat Michniów stał się centrum pamięci i symbolem męczeństwa mieszkańców wszystkich polskich wsi.
Dzisiaj, celem artystycznego upamiętnienia tych wydarzeń, na scenie WDK zaprezentują się młodzi aktorzy z Kielc i województwa świętokrzyskiego. Przedstawią wydarzenia z pacyfikacji Michniowa oraz tło historyczne.
– Klimat tamtych dni, losy młodych partyzantów, brawurowe akcje bojowe, ale i tragedie ludności cywilnej będą tworzyły emocjonującą teatralną mieszankę, na którą żaden widz nie pozostanie obojętny. Widowisko ma silny aspekt edukacyjny oraz patriotyczny. Sceny aktorskie przeplatane będą pieśniami partyzanckimi przygotowanymi w nowych współczesnych aranżacjach, np.: „Deszcz, jesienny deszcz” – informują organizatorzy wydarzenia.
Przeprowadzony zostanie także konkurs wiedzy dla młodzieży szkolnej o pacyfikacji Michniowa.
Z kolei spektakl „Nigdy więcej”, który będzie można zobaczyć w samym Michniowie wyreżyserował aktor Leszek Zduń, muzykę skomponował Rafał Odrobina. Wystąpią: Agata Klimczak-Kołakowska, Magdalena Gleba, Leszek Zduń, Kwartet Floridus. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych „Kaganek”, a partnerami wydarzenia są: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, Teatr Klasyki Polskiej.
Michniów został spacyfikowany przez niemieckie oddziały policyjne w dniach 12 i 13 lipca 1943 r., za pomoc udzieloną partyzantom Armii Krajowej. W czasie dwudniowej pacyfikacji zginęło co najmniej 204 mieszkańców wsi (102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci w wieku od 9 dni do 15 lat), w większości spalonych żywcem. Dziewięć osób zostało aresztowanych i wywiezionych do obozu KL Auschwitz. Ponadto 18 kobiet zostało wysłanych na roboty przymusowe do Rzeszy. Cała wieś została doszczętnie spalona.
Mauzoleum w Michniowie jest wyjątkowym muzeum historyczno-martyrologicznym, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich.
Ze względu na znajdujący się na terenie Mauzoleum zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa, muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej. Od roku 1999 Mauzoleum w Michniowie jest oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej.
Obecnie w skład Mauzoleum wchodzą: mogiła pomordowanych mieszkańców Michniowa, kaplica św. Małgorzaty, Dom Pamięci Narodowej(pełniący funkcję administracyjną i wystawienniczą), Pieta Michniowska oraz nowy budynek Mauzoleum, zbudowany wg wielokrotnie nagradzanego projektu NIZIO Design Internacional.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.