Kielce – mieszkańcy miasta i harcerze spotkali się przy relikwiach bł. Frelichowskiego
25 lutego 2024 | 19:51 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Prelekcja, rajd i quest harcerski, czuwanie przy relikwiach bł. Wincentego Frelichowskiego złożyły się na integracyjne harcerskie wydarzenie – Dzień Druha Wicka, którego finał miał miejsce przy kościele św. Wojciecha w Kielcach. Mszy św. przewodniczył tam bp Andrzej Kaleta.
Było to kieleckie podsumowanie całorocznego odkrywania postaci patrona harcerzy – bł. Wincentego Frelichowskiego. Rajd i towarzyszące mu wydarzenia w Dniu Druha Wicka odbywały się pod hasłem „Miłość jest silniejsza niż śmierć”.
Uczestniczyło ok. stu harcerzy z Chorągwi Kieleckiej Związku Harcerstwa Polskiego, w tym druhów m.in. z Kielc, Pińczowa, Skarżyska-Kamiennej i Buska-Zdroju.
– Dla nas dzisiejszy dzień to taka klamra spinająca cały rok pracy, a wczoraj odbyły się uroczystości w Warszawie – mówi KAI phm. Beata Szczygieł, kierownik Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego przy Chorągwi Kieleckiej ZHP.
Podczas gry w formie questu harcerze docierali do ważnych miejsc w topografii Kielc, np. bazyliki katedralnej, Muzeum Narodowego, Skweru Szarych Szeregów, Czwórki Legionowej, gdzie ich zadaniem była odpowiedź na ukryte pytania dotyczące druha Wicka. Zwieńczeniem zadań było rozwiązanie krzyżówki.
Następnie harcerze i wierni wysłuchali wykładu gościa z Torunia, dr. Roberta Zadury, dotyczącego życia i sylwetki błogosławionego męczennika. Wykład miał formę prezentacji, bogato ilustrowanej unikatowymi fotografiami. – Dzielcie się nim, bo warto dzielić się dobrem – powiedział harcerzom dr Zadura. Zauważył nie tylko heroizm postawy błogosławionego, szczególnie czytelny w obozowych warunkach, ale i cuda, które dzieją się za jego wstawiennictwem, jak uzdrowienie doktorantki z Torunia czy ciężko chorego chłopca, urodzonego w szóstym miesiącu życia.
W homilii bp Andrzej Kaleta analizował życie i dzieło bł. Frelichowskiego przez pryzmat kierowanego dzisiaj do wiernych Słowa Bożego – przemienienia na górze Tabor. – W harcerskim życiu bywa, że po mozolnym trudzie zdobywa się szczyty. To okazja, by spojrzeć ze szczytu i ujrzeć swoje życie w innej perspektywie – mówił biskup. – Nie dostrzegamy Boga i Jego śladów w naszym życiu, nie zauważamy, że Pan Bóg jest bliżej nas niż nam się wydaje – dodał.
Stefan Wincenty Frelichowski (1913 – 1945) – ksiądz, podharcmistrz, harcerz Związku Harcerstwa Polskiego, błogosławiony katolicki, jeden z patronów diecezji toruńskiej, jest zarazem patronem polskich harcerzy.
Dał się poznać m.in. jako wzorowy kapłan, opiekun chorych, przyjaciel dzieci i młodzieży, organizator prasy kościelnej i działacz misyjny. Jednocześnie pełnił funkcje kapelana Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHP. Działał w Kierownictwie Wydziału Starszoharcerskiego chorągwi, był redaktorem biuletynu „Zew Starszoharcerski”. Aresztowany przez gestapo, więziony w kilku obozach koncentracyjnych, zmarł podczas epidemii tyfusu w Dachau, organizując pomoc chorym.
Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie. Współwięźniowie byli przekonani od samego początku o jego świętości. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 roku.
Komendantem dzisiejszego wydarzenia był ks. Sebastian Nocoń, kapelan Chorągwi Kieleckiej ZHP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.