Kielce: mieszkańcy uczcili 102. rocznicę wkroczenia Pierwszej Kompanii Kadrowej
12 sierpnia 2016 | 17:13 | dziar Ⓒ Ⓟ
W Kielcach odbyły się obchody 102. rocznicy wkroczenia do miasta Pierwszej Kompanii Kadrowej. W 160-kilometrowym marszu upamiętniającym proces odrodzenia Wojska Polskiego wzięło udział 350 uczestników.
Najstarszym uczestnikiem marszu, który wyruszył 6 sierpnia z podkrakowskich Oleandrów był Michał Bąk, urodzony w 1930 roku, natomiast najmłodszym – dwuletni Aleksander Pawlik.
Tradycyjnie Kadrówkę powitał prezydent Kielc – Wojciech Lubawski. – „To w Kielcach po latach niewoli po raz pierwszy stała się wolna Polska” – mówił prezydent przypominając dzieje Kadrówki. Podkreślił, że zaledwie stu kilkudziesięciu bohaterów wypowiedziało wtedy wojnę 700-tysięcznej armii rosyjskiej. Jak zaznaczył prezydent, legioniści stacjonujący w dwóch jednostkach na Bukówce i na Stadionie kreowali wówczas rozwój miasta.
„Sen o niepodległości powinien wciąż trwać w sercach Polaków” – mówił Dionizy Krawczyński, komendant tegorocznego marszu.
Po wejściu do Kielc uczestnicy marszu udali się najpierw na cmentarz wojskowy, gdzie oddali hołd poległym legionistom. Następnie Dionizy Krawczyński złożył pierwszy meldunek przy ulicy Krakowskiej, gdzie 102 lata temu podobny meldunek Józefowi Piłsudskiemu składali skauci. Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Marszałka na pl. Wolności. Tam uczestnikom marszu wręczono medale Pro Patria.
Oficjalne zakończenie marszu, połączone z Apelem Poległych i salwą honorową odbyło się przed Pałacem Biskupów Krakowskich, gdzie niegdyś kwaterował sztab Piłsudskiego.
Uczestnicy ośmiodniowego marszu przeszli trasę prowadzącą głównie terenami diecezji kieleckiej. Wszędzie, gdzie się pojawiali, odbywały się uroczystości patriotyczne – przy tablicach, pomnikach, kościołach, z udziałem duchowieństwa i lokalnych władz oraz mieszkańców. Odbyły się dwa pikniki wojskowo-patriotyczne – w Słomnikach i w Chęcinach.
I Kompania Kadrowa w 1914 roku liczyła 160 żołnierzy. Wyruszyli oni z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. Był to pierwszy od czasów Powstania Listopadowego wymarsz wojska w polskich mundurach. Jakkolwiek w sensie militarnym był to raczej ryzykowny epizod, wydarzenie miało duże znaczenie społeczne i polityczne jako wyraz woli walki o niepodległą Polskę.
Od 1924 r. do 1939 r. odbyło się 15 marszów Kadrówki. Po II wojnie światowej tradycja marszów zamarła. Odrodziła się w 1981 r. i miała wówczas formę demonstracji patriotycznej. Mimo szykan marsze odbywały się do 1989 r.
W wolnej Polsce marsz wrócił do formuły przedwojennej i ma obecnie charakter sportowo-obronny oraz edukacji historycznej. Jak dotąd w marszach wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Rekordowa liczba padła w 2014 r., na stulecie Kadrówki – było to ok. 700 uczestników.
Honorowym patronatem marsz objęli: prezydent RP Andrzej Duda i Karolina Kaczorowska – małżonka ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.