Kielce: milionowe dotacje dla Wiślicy
11 stycznia 2018 | 20:41 | Kielce / dziar (KAI) / bd Ⓒ Ⓟ
25 milionów złotych unijnego dofinansowania zostanie przekazanych na modernizację Muzeum Archeologicznego w Wiślicy i dokończenie prac trwających w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Muzeum Narodowe w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej – organy prowadzące te obiekty – podpisały z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowę na dotacje z krajowego programu Infrastruktura i Środowisko.
Projekt w Wiślicy zakłada zabezpieczenie podziemi tamtejszej bazyliki, gdzie znajduje się tzw. Płyta Orantów, a także zmodernizowanie pawilonu archeologicznego, który zabezpiecza pozostałości po kościele św. Mikołaja. Wokół tych zabytków ma też powstać podziemna trasa turystyczna.
Wiślica, będąca zarazem jednym z najważniejszych i najpiękniejszych sanktuariów diecezji kieleckiej, jest traktowana jako historyczne miejsce chrztu z czasów przedmieszkowych. Wiele uroczystości i spotkań religijnych o wymiarze diecezjalnym i ogólnopolskim odbywa się właśnie w tym mieście.
Jego atrakcją są pozostałości fundamentów kościoła św. Mikołaja z X w. i gipsowej misy, która jest interpretowana jako naczynie służące do chrztu zbiorowego. Pierwotny kościół w Wiślicy był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. zbudowano kolejny kościół romański – trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką.
Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV w., a rozbudowywano go do końca tego stulecia. Jest on gotycki, murowany z ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym znajduje się wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej).
Z kolei w Michniowie, w obiekcie upamiętniającym pacyfikację ponad 800 polskich wsi, na wykończenie czekają wnętrza. Należy także stworzyć ekspozycję. Najdroższe będą wystawy multimedialne. Wszystkie cenne i unikatowe eksponaty, które udało się pozyskać, mają być prezentowane w zdygitalizowanej formie.
W dniach 12 i 13 lipca 1943 Niemcy wymordowali tam 204 osoby: 103 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, z których aż dziesięcioro miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc dla oddziałów partyzanckich oraz za przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Tragedia Michniowa urosła do rangi symbolu wszystkich miejscowości spacyfikowanych, których w obecnych granicach państwa jest 817. Tyle krzyży znajduje się na wzgórzu Golgoty Michniowa.
Obecnie we wsi trwa przebudowa tradycyjnego, powojennego muzeum w nowoczesną placówkę multimedialną. Autorem koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej jest pracownia Nizio Design International, która projektowała, m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Inwestycję dofinansowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Świętokrzyskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.